15 Temmuz 2016 gecesi ülkemiz ve milletimiz büyük bir tehlike atlattı. Fethullah Gülen terör örgütüne mensup askerlerce yapılması öngörülen darbe girişimi halkın özverisi ile bertaraf edildi. Ancak bu uğurda, ülkenin selameti için canından olan, yaralanan birçok vatandaşımız oldu. Devletimiz bu uğurda yaralanan ve şehit düşenlerin yakınlarının kayıplarını bir nebze de olsa hafifletebilmek için çalışmalarına başladı. 15 Temmuz gecesi şehit düşenlerin yakınlarına ve yaralananlara yapılacak yardımlar netleşti.

15 Temmuz Gecesi Şehit Olanların Yakınlarına ve Gazilere Yapılacak Yardımlar Neler?

İlk etapta darbe teşebbüsü sırasında şehit düşen vatandaşlarımızın yakınlarına ve malul kalan sivillere aylık bağlanacak. Üstelik yapılacak olan para yardımının oranı da belirlendi. Bu etapta en az 1.704 TL aylık bağlanmasına karar kılındı. Vazife malullüğü esas alınarak belirlenmiş olan bu rakam, şehit üniversite mezunu ise 1.709 TL olacak. Diğer yandan da yaralanan vatandaşlarımıza aylık bağlanabilmesi için malul olmuş olmaları gerekmektedir. Bir kişinin malul sayılabilmesi için sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı gibi şartlar aranmaktadır. Ancak bu kişiler için bu koşullar aranmayacak ve sadece sağlık raporu ile aylıkları bağlanacak.Diğer taraftan şehit düşen ve malul kalan vatandaşlarımız şayet Emekli Sandığı’na bağlı iseler ve emekli ikramiyesi almaya uygunlarsa, emekli ikramiyeleri en yüksek devlet memurunun gösterge seviyesinden ödenecek.  Ayrıca KHK’da aylık bağlanacak olanlarla ilgili oldukça önemli bir düzenleme de mevcut. Buna göre şehit yakınlarından veya malullerden aylık almaya hak kazananlara bunun için SGK’ya  GSS veya herhangi bir prim borcu bulunmama şartı aranmayacak.


DİĞER GÜNDEM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gündem konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gündem duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.