Şehit; bir inanç ve kutsal bir amaç için can veren kişilere denir. Son dönemde sıcak savaşlar ve din savaşları olmadığı için yurt bütünlüğünü sağlamaya çalışırken ölen kişiler şehit olarak ele alınmaktadır.

Şehit kime denir?

Öncelikle herkesin şehit olmasının mümkün olmadığını bilmek gereklidir. İslam-i açıdan bakıldığı zaman bir kişinin şehit olması için öncelikle Müslüman olması şartı aranmaktadır. Müslüman olmaması halinde bir kişi ne şekilde ölürse ölsün şehit olarak nitelendirilmesi mümkün değildir.Şehit olma şartları nedir?

3 çeşit şehit vardır;

 1. Dünyada ve ahir zamanda şehit olan Müslümanlar: bu kişiler savaş alanında şehit olan kişilerdir. Bu kişiler İslam-i verilere göre kefenlenmemelidir, yıkanmamalıdır ve namazı kılınmamalıdır.
 2. Dünyada şehit olan kişiler: Bu kişiler savaş alanında yaralanan ve hastanede ya da benzeri bir yerde tedavi edilirken, başka yere nakledilirken ölen kişilerdir.
 3. Dünyada şehit olduğu bilinmeyen kişiler: Savaş dışında zulüm edilerek, suda boğularak, ilim öğrenirken, namusu için ölen kişiler.

Kimler şehit sayılır?

Hz. Muhammed S.A.V.’e ait olan hadislerde;

 • Malı için öldürülen,
 • Canı için öldürülen,
 • Dini için öldürülen,
 • Namusu ve ırzı için öldürülen,
 • Doğururken ölen kişiler şehittir.

Şehit nasıl olunur?

Müslüman olan bir kişi;

 • Doğum anında,
 • Dini için savaşırken,
 • Namusu için savaşırken,
 • Dini yaymak isterken,
 • Müezzinlik ederken,

Namaz kılarken ölen şehit sayılır mı?

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Keskin bu konuda önemli açıklamalarda bulunmuş. Buna göre; İslamiyette, şehitliğin hakiki şehitlik ve hükmü şehitlik olmak üzere sınıflara ayrıldığını aktaran Keskin, “Hakiki şehit din düşmanlarına, vatan düşmanlarına karşı yapılan savaşta hayatını kaybeden Müslüman askerlere deniyor. Örneğin veba salgınında ölen insanlara, göçük altında kalan insanlara, ibadet esnasında öldürülen insanlara ise hükmü şehit denilmektedir.” diye konuştu.

Herkes şehit olamaz. Şehit olmak veya şehitlik sevabına kavuşabilmek için müslüman olmak şarttır. Ne yaparsa yapsın, nerede, nasıl ölürse ölsün veya öldürülsün müslüman olmayan şehit olmaz. Şehit nasıl olunur konusunda soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ŞEHİT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, şehit konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan şehit duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.