Şehit akrabam var mı? Soyağacımda şehir var mı?

Yıllar ilerledikçe İnternet üzerinden tüm işlemlerimizi halledebiliyoruz. İnternetin hayatımıza bu kadar çok girdiği zamanlarda, kamu işlemleri de bunlardan payını alıyor. Artık çoğu kamu işlemini online olarak E-Devlet sistemi üzerinden yapabilmekteyiz. E-Devlet sistemine her geçen gün yeni bir işlem daha ekleniyor. Bu işlemlerden sonuncusu ise şehit sorgulama işlemidir. Peki şehit yakınınız var mı, nasıl öğrenebilirsiniz?

E-Devlet Şehit Sorgulama

E-Devlet portalında artık Milli Savunma Bakanlığı ya da bilinen kısa adıyla MSB bölümünde 1853 ile 1928 yılları arasında şehit olmuş akrabalarınızın olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Sistemde yapılan şehit bilgisi sorgulama açıklaması ise şu şekilde; “Bu hizmeti kullanarak, MSB Arşiv Müdürlüğü kayıtlarında Osmanlı Türkçesi ile şehit ibaresi yazılı arşiv belgelerinde yer alan 1853-1928 dönemine ait şehit personel verilerini sorgulayabilirsiniz.” Peki nasıl ve nereden sorgulama yapabiliyorsunuz?E-Devlet Şehit Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Vermiş olduğumuz bağlantı sayesine kolaylıkla şehit sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle vermiş olduğumuz bağlantıya girmeli ve akabinde sizlerden istenen ad, doğum yeri, baba adı, doğum yılı ve harp yeri bilgilerini girerek sorgulama demeniz yeterlidir. Akabinde aşağıda saymış olduğumuz savaşlarda şehit düşmüş olan yakınınızın bulunup bulunmadığını öğrenmeniz mümkündür.

  • Kırım Savaşı (1853 – 1856)
  • Osmanlı – Rus Savaşı (1877 – 1878 / 93 Harbi)
  • Osmanlı – Yunan Savaşı (1897)
  • Trablusgarp Savaşı (1911)
  • Balkan Savaşları (1912 – 1913)
  • Birinci Dünya Savaşı (1914 – 1918)
  • Kurtuluş Savaşı (1919 – 1922)

Bu yazımızda E-Devlet üzerinden nasıl şehit sorgulaması yapabileceğinizi detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ŞEHİT SORGULAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, şehit sorgulama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan şehit sorgulama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.