Segem Belgesi Nedir?

Segem belgesi; Sigortacılık Eğitim Merkezinin kısaltması olan Segem tarafından verilen bir yeterlilik belgesidir. Segem belgesi; sigortacı, sigorta brokeri ve reasürans brokeri olmak isteyen kişiler tarafından alınması gerekli olan bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin sigorta poliçeleri satmaya yasal olarak izinleri bulunmamaktadır.

Genel olarak bankacılık ve sigortacılık işlerinde yer alan kişilerin almak için uğraştığı bir belgedir bu alanlar dışındaki çalışmalarda bir yararlılığı bulunmamaktadır. Sigortacılık genel merkezinin belirli zamanlarda yaptığı sınavlardan başarılı olan kişilerin almaya hak kazandığı belgedir. Bankacılık ve sigortacılık sektöründe çalışan kişilerde sürekli olarak aranılan bir belgedir. Çalışanın poliçe üzerine attığı imzanın yasal olarak geçerli sayılabilmesi için Segem belgesine sahip olması yasal olarak gereklidir.Segem belgesi ne işe yarar?

Segem düzenli olarak sınavlar düzenlemekte ve kişilerin çeşitli iş dallarında yeterli olduğunu belge ile kanıtlamasını sağlamaktadır. Segem belgesi olmadan;

  • Sigorta acentesi açmak,
  • Sigorta eksperi olmak,
  • Aktüer olmak,
  • Sigorta brokeri olmak,
  • Reasürans brokeri olmak mümkün değildir.

Bu görevler için gerekli eğitimi aldığınızı ve gerekli şartları sağladığınızı gösteren belge Segem olduğu için yasal olarak almak zorunludur.

Segem Belgesi Nasıl alınır?

Segem belgesi almak için Segem tarafından açılan sınavları ve kursları takip etmeniz gereklidir. Kurum detaylı bilgileri Segem sitesi üzerinden duyurmakta ve her pozisyon için gerekli şartları da duyurularına eklemektedir. Belirli bir meblağ karşılığında, şartları da sağlamanız ve eğitimlerde başarılı olmanız halinde Segem belgesi alabilirsiniz. Peki Segem sınavına kimler katılabilir?

Segem Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

  • Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası olmayıp acentelerde (bankalar ve özel kanunla kurulmuş ve kendisine sigorta acenteliği yapma yetkisi tanınan kurumlar/kuruluşlar dahil) sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme, pazarlama ve satış işlemlerini yapmaya yetkili olacak teknik personelin, gerçek kişi acente ve tüzel kişi acente yöneticileri ile müdürü veya bu unvanı taşımasa bile fiilen bu görevi yerine getireceklerin,
  • Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelik çerçevesinde sigortacılık kapsamına alınan faaliyet kollarında, sigorta ürünü tanıtımı ve satışı yapacak kişilerin, Teknik Personel Yeterlilik Sınavına katılımı gereklidir.
  • Bu şartları taşımayan ancak sınava katılarak Yeterlilik Belgesini almak isteyen kişilerin de (herhangi bir yerde çalışmayanlar,üniversite öğrencileri,çağrı merkezi çalışanları vb.) ilgili sınava başvuru yapmaları mümkündür. Ayrıca, Bireysel Emeklilik Mevzuatı çerçevesinde aracılık yapma yetkisine sahip kişiler de, teknik personel yeterlilik sınavını kazanmaları halinde teknik personel olarak kabul edilir.

Bu yazımızda Segem belgesi nasıl alınır, kimler Segem belgesi alabilir gibi detaylı bilgiler paylaştık. Segem belgesi alma hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SEGEM BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, segem belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan segem belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.