Seferi nedir, kime denir?

Seferi bir diğer değiş ile müsafir; Müslüman bir kişinin herhangi bir nedenden dolayı bulunduğu yerden başka bir yere gitmesidir. Yolculuk halinde olan kişinin bir takım sıkıntılar çekebilecek olması kişiye seferi olma hakkı verir ve bu hak kişinin ibadetlerini daha kolay yapmasını sağlamayı amaçlar.

Seferi olan kişiler;  • Yolculuk sırasında oruç tutmak zorunda değildir; yolculuk bitiminden sonra bir gün bu orucu tutarak kaza etmesi gereklidir,
  • Yolculuk sırasında kişilerin 4 rekat farzı olan namazları 2 rekat halinde kılmasına izin verilmiştir.

Seferi nasıl olunur?

Bir Müslümanın seferi olması için mutlaka bir takım gereklilikleri yerine getirmesi gereklidir.

  • Kişinin gideceği yere önceden seferi olarak niyet etmesi gerekir. Yola çıkmadan önce niyet edilmemesi halinde kişinin tüm İslam-i şartları yerine getirmesi gerekecektir. Örneğin; evden çıkarken 12 saatlik bir yola gideceğiniz için niyet etmediniz ve çeşitli aksiliklerden dolayı yolculuğunuz 3 gün uzadı, bu şartlar halinde seferi sayılmazsınız ve namazlarınızı, orucunuzu eksiksiz olarak tutmanız gerekir.
  • Seferi olabilmek için kişinin 3 günlük yola gitmesi gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken mesafenin 3 günlük olmasıdır; uçak, tren ya da başka bir araç ile bu mesafenin daha hızlı gidilebilecek olması önemli değildir.
  • Bir yere giderken iki yol var ise biri 3 günden kısa ise ve siz 3 günden uzun olan yolu tercih ettiyseniz bu durumda yine seferi sayılırsınız ancak mutlaka uzun yoldan gidiyor olmanız gereklidir.

Ne kadar süre seferi olunur?

Kalmak için gittiğiniz yerde ilk gittiğiniz ve yola çıktığınız gün dışında 4 günden az kalmanız halinde seferi haliniz devam eder.

Gittiğiniz yere sabah ezanı ile girerseniz o gün de bu hesaba dahil edilmez. 5 sabah ezanı bitiminde siz hale yolculuk yaptığınız yerde kalmaya devam ediyorsanız, seferi olma süreniz dolmuş demektir. 5. Sabah ezanını duyduğunuz gün şehirden ayrıldığınız gün ise seferi olma haliniz devam edecektir. Bu yazımızda seferi nedir, nasıl seferi olunur detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan orucu kasten bozmanın cezası nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER SEFERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seferi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seferi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.