Sefer görev emri nedir, ne demektir?

Sefer görev emri, askerliğini bitirmiş olan bazı insanlara verilen bir emirdir. Sefer görev emri ile askerliğini daha önceden yapmış olan kişilere, askere yeniden alınma şansı tanınmaktadır. Özellikle Mehmetçiğin son senelerde yurt dışında yapmış olduğu görevler düşünüldüğünde, çok sayıda vatandaş sefer görev emri ile tekrardan asker olabilmek ve ülkemizin bu zor dönemlerinde yanında olabilmek adına sefer görev emri beklemektedir. Ancak sefer görev emri, sizin talebiniz doğrultusunda oluşan bir durum değildir. Sefer görev emri ile, seferberlik ilanı halinde askerlik hizmetini zaten yerine getirmiş olan personeller tekrardan askere çağrılırlar.

Sefer görevi verilen yedek personelin seferberlik ve savaş halinde nereye gideceğini, ne kadar zaman içinde birliğine katılacağını ve katılacağı birliğin kapalı adını bildiren ve kendilerine barışta verilen bir belgedir. yedek personele; sınıf, rütbe, branş ve ihtisas kod numarası esas alınarak muvazzaflık döneminde yetiştirildiği görevlere uygun sefer görevi verilir. Peki kimler sefer görev emri yapamaz?Sefer görev emri kimlere çıkar, kimlere çıkmaz?

Askerlik hizmetini yerine getirmesinin ardından açığa alınmış olan tüm personeller, aşağıda vermiş olduğumuz durumlar haricinde, mazeretleri olmadığı sürece seferberlik mevzuatı gereği sefer planlamasına alınmaktadırlar. Peki nedir bu SGE iptalini gerektiren durumlar?

  • Ölenler,
  • Ertelenenler,
  • Statüsüne göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak, Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili Sağlık Kurullarından (yedek subay/astsubaylarda Sağlık Kurullarından “TSK’da Görev Yapamaz” raporu alanlar ile yedek erbaş ve erlerden “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu alanlar) “Askerliğe elverişsiz” sıhhi kurul raporu alanlar.
  • Barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok, seferberlik ve savaş halinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar,
  • Seferberlik ve savaş hallerinde bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar.
  • Yurt dışında devamlı ikamet etmekte olup sürekli oturma belgesini konsolosluklara ibraz eden ve konsolosluklarca yurt dışında sürekli oturdukları bildirilen yükümlülerin SGE’leri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de SGE verilebilir.
  • Barışta Askerliğe Elverişli Değildir, savaşta SGE alabilir raporu alan yükümlülerin sefer görev emirleri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de sefer görev emirleri (SGE) verilebilir.

Sefer görev emri nasıl iptal edilir, nasıl ertelenir?

Seferberlik tatbikatı veya ferdi seferberlik eğitimine ait görevinizin iptali veya ertelenmesi mümkün değildir. Tatbikat veya eğitime katılmayarak bakaya kalan yükümlülerin tatbikatı veya eğitimi, herhangi bir zaman tahdidi olmaksızın ele geçirilmesine kadar sürdürülmektedir.

Sefer görev emri yaşı kaçtır, kaç yaşında ne zaman sona erer?

Seferberlik halinde askerlik çağına girmiş bütün vatandaşlar seferberlik görev emri ile görevlendirilebilir. Askerlik çağı denilen dönem 20 ile 41 yaş arası dönemdir. Tabi bu dönem Milli Savunma Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla 5 yıl artırılabilir ya da azaltılabilir. Yani seferberlik görev emrinde yaş sınırını 46 olarak alabiliriz.

Sefer görev emri nasıl öğrenilir, sorgulama

Sefer görev emri var mı, yok mu İnternet üzerinden çok kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı vasıtası ile E-Devlet üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

E-Devlet Sefer Görev Emri Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Sefer görev emri yoktur ne demek?

Sorgulama yaptıktan sonra şayet herhangi bir sefer görev emriniz bulunmuyorsa, sefer görev emri yoktur ibaresi ile karşılaşırsınız. Aksi durumda yani sefer görev emri çıktıysa “personel sefer görev emri durumunuz vardır” ibaresi ile karşılaşırsınız. Bu durumda durumunuz hakkında daha detaylı bilgi almak için de askerlik şubelerine müracaat edebilirsiniz.

Bu yazımızda sefer görev emri var mı, sefer görev emri öğrenme ve sorgulama gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SEFER GÖREV EMRİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sefer görev emri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sefer görev emri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.