Seçmen kütüğü nedir, ne demektir?

Seçmen kütüğü, seçmenlerin isimlerinin yazılı olduğu listeye veya deftere verilen isme denmektedir. 98 numaralı seçimler hakkında olan yasaya gereğince oy verme vasfına ehli olan bireylerin TC kimliği ile numara ve adres bilgilerine ait olan kütüğe seçmen kütüğü denilmektedir.

Oy veren kişiye ait olan isim, soyisim, cinsiyet, yaş, seçme hakkını kaybettiren durumlar, yurttaş hakkından mahrum olma ya da tekrar kazanma gibi durumların yanı sıra vefat etme ve adres değişiklerinde meydana gelen bilgiler önem verilerek seçmen kütükleri her daim güncellenir. Bu durumda kişiler kütüğünün nerede olduklarını adres bilgilerine göre öğrenir.Yurt dışında ya da yurt içinde yaşayan birey 18 yaşını bitirmiş şekilde oy verenlere bağlı adres ve kimlik bilgileri olan Nüfus Müdürlüğünde yer alan adres kayıt sistemi yani AKS ve kimlik paylaşım sistemi olan KPS programlarından internet servis tarafıyla SEÇSİS yani seçmen sistemine aktarılır. Bu sayede oluşan oy verme kütüğü her daim güncellenir. Fakat o sene oy verme yapılması halinde oy verme dökümleri yapılırken 18 yaşını bitirmiş olması durumunda seçmen olarak esas alınmaktadır.

Milli Savunma Bakanlığında yer alan bütün silah kullanan askerler ve rütbeli askerler olmak üzere TMK 405 ve 406 olan yasa gereğince kasıtlı ya da taksirli suçtan hüküm giyen kişilerin dahi bilgileri alınır ve seçmen sistemi olan SEÇSİS sistemine aktarılır.

Oy veren kişinin ait olduğu nüfus müdürlüğü tarafından yapılan yaşadığı yer, adres ve diğer kimlik bilgilerinin değiştirilmesi ertesi gün olarak seçim sistemine aktarılır. Ardından www.ysk.gov.tr linkinden yurt içi veya yurt dışı olan seçmen sorgulama panellerinde bakılabilmektedir. Bunun yanı sıra seçmen kütüğü, halk oylamasına katılabilen bütün siyasi partiler ile paylaşılır. Bu yıl olacağı gibi her seçimlerde oy verme hakkı yine 18 yaşını dolduranlar başta olmak üzere oy verme hakkına sahip olan her hür birey istediği şekilde istediği siyasi partiye oy seçmen kütüğünde verebilecektir.

Seçmen kütüğünde kaydı olmayanlar ne yapmalı?

Seçmen listesinde adı olmayanlar ne yapmalı sorusu akıllara geliyor. Seçmen kütüğünde kaydı olmayanlar oy kullanabilmek için nüfus müdürlüklerine müracaat ederek, seçmen kütüklerini güncellemeleri gerekmektedir. Müracaat ederek, gerekli değişiklikler yapılmazsa bu kişiler oy veremeyeceklerdir.

Seçmen kütüğü değiştirme, taşıma, güncelleme nasıl yapılır?

Seçmen kütüklerini değiştirmek isteyenler, başka bir ile veya ilçeye aldırmak isteyen vatandaşlarımız nüfus müdürlüklerine müracaat etmelidirler. Oy verme yeri nasıl değiştirilir yazımızda bu konu hakkında daha detaylı bilgiler verdik.

Bu yazımızda seçmen kütüğü hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SEÇMEN KÜTÜĞÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçmen kütüğü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçmen kütüğü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.