Seçmen Kağıdım Gelmedi, Nereden Alacağım?

Ülkemiz yine önemli bir seçim arifesine daha girmiş durumdalar. 31 Mart Pazar günü muhtar, belediye başkanı seçmek adına sandık başına gidiyoruz. Vatandaşlarımız en önemli vatandaşlık görevlerinden bir tanesi olan seçme hakkını, görevini kullanmak adına sandıklara giderek oyunu kullanacaklar. Bunun için vatandaşlarımıza muhtarlıklar vasıtası ile seçmen bilgi kağıtları dağıtılmaya başlandı.  Seçmen bilgi kağıdı sayesinde vatandaşlarımız nerede, hangi sandıkta ve okulda oy kullanacaklarını rahatlıkla görebiliyorlar. Peki seçmen bilgi kağıdı ellerine ulaşmamış olan vatandaşlarımız oy kullanabilecekler mi? Vatandaşlarımız seçmen bilgi kağıtlarını nereden, nasıl alacaklar?

Seçmen Bilgi Kağıdı Nereden, Nasıl Alınır?

Seçmen bilgi kağıtları YSK tarafından muhtarlıklara iletilmektedir. Muhtarlarımız seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımını gerçekleştirirler. Ancak herhangi bir karışıklık veya gecikme olmaması adına bağlı bulunduğunuz muhtarlığa giderek, muhtarınızdan seçmen bilgi kağıdını isteyebilirsiniz.Seçmem kağıdım gelmedi ne yapmalıyım diyen vatandaşlarımızın ise endişe etmelerine gerek yok. Seçmen kağıtları sadece vatandaşlarımızı nerede oy kullanacaklarını öğrenmeleri, bilmeleri adına dağıtımı yapılan bir kağıttan ibarettir. Hali hazırda nerede oy kullanacağınızı “Nerede, Hangi Sandıkta Oy Kullanacağım” konumuz vasıtası ile öğrenebilirsiniz. Daha sonra da seçim günü kimliğiniz ile beraber sandığınıza giderek oy verme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayıca “Seçmen Kağıdımı Kaybettim Ne Yapmalıyım” konumuzu da okumanızı öneriyoruz.

Seçmen Kağıdı Almak Zorunlu Mu?

Yine yazımızda da bahsettiğimiz üzere seçmen kağıdı almak zorunlu değildir. Ya da almayanlara herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamaktadır. Bu sebepten İnternet üzerinden sandığınızı öğrenmenizin akabinde seçim günü sandığınıza giderek rahatlıkla oyunuzu kullanabilirsiniz.


DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.