Seçmen Kağıdı Olmadan Oy Kullanılır Mı?

Ülkemiz yine bir seçim arifesine daha girmiş durumda. Vatandaşlarımız, en önemli vatandaşlık görevlerinden bir tanesi olan seçme ve seçilme hakkını kullanabilmek adına önümüzdeki günlerde sandığa gidecekler ve anayasadaki değişiklikleri oylayacaklar. Vatandaşlarımızın nerede oy kullanacaklarını ve seçmen bilgilerini gösterir seçmen kağıtları ise muhtarlıklar vasıtası ile dağıtılmaya başlandı ve kısa süre içerisinde tüm vatandaşlarımızın eline geçmiş olacak. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı seçme kağıdı kaybolmuş olabilir. Peki bu durumda ne yapacağız? Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı?

Seçmen Kağıdımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Seçmen kağıdı, bir kişinin oy kullanma hakkını belirten resmi bir belgedir. Seçmen kağıdını kaybetmiş vatandaşlarımızın oy kullanamayacakları tamamen yanlış bir bilgidir. Seçmen kağıdı olmayan vatandaşlarımız seçim günü yine kimlikleri ile beraber sandıklarına giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirebilirler. Seçmen kağıdı sadece adayların nerede oy kullanacaklarını gösteren bir belgedir. Ancak seçmen kağıdınızı kaybettiğiniz için nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir.  Diğer bir yazımız olan “Nerede, Hangi Sandıkta Oy Kullanacağım” yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgiler sunduk. İlgili yazımızı okuyarak sandığınızı öğrenebilir ve seçim günü sandığınıza giderek oyunuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer bir yazımız olan “Seçmen Kağıdı Nereden Nasıl Alınır” yazımızı da okumanızı öneriyoruz.
DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.