Türkiye 31 Mart 2023 Pazar günü yerel seçime gidiyor. Bu seçimde muhtar, muhtar heyeti, il ve ilçe genel meclis üyeleri ve belediye başkanlarının seçimi gerçekleştirilecek. Yapılacak olan seçim için gelişmeler yaşanmaya, ayrıntılar belli olmaya devam ediyor . Bunlardan bir tanesi de 2023 seçim yasakları. 92023 seçim yasakları YSK tarafından belirlendi ve resmi gazetede yayımlandı. Seçim yasakları nelerdir, seçim yasakları ne zaman bitiyor, seçim yasakları ne zaman başlıyor hepsi ve daha fazlası yazımızın devamında.

Seçim Yasakları Nelerdir?

Seçim yasaklarının bittiği saate kadar genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile seçim kurulunca gösterileceklerin dışında kalan meydanlarda toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak. Açık alanlarda nelerde propaganda yapılabileceği ilçe seçim kurullarınca belirlenecek. Şayet belirlenen miting alanlarında aynı gün ve saatlerde sözlü propaganda yapmak için birden fazla siyasi liderin başvurması halinde, propagandanın süresi 2 saati geçemeyecek. Açık alanlarda, güneşin batışından doğuşuna kadar sözlü propaganda yapılamayacak. Aynı zamanda gümrüklerde de sözlü propaganda yapılması yasak olacak.Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibareler bulundurulamayacak. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar tarafından yapılacak her türlü propagandalarda Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçeler de kullanılabilecek. Seçim başlangıç tarihinden itibaren seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylara, katıldıkları seçim çevrelerinde seçim büroları açma izni getiren düzenlemelere göre, ticari faaliyeti devam iş yerlerinin aynı zamanda seçim bürosu olarak kullanılamayacağını hükme bağlıyor.

Devlet ve diğer kamu tüzel kişileri ve bunlara bağlı kuruluşlar, devletin ve diğer kamu tüzel kişilerinin doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve ortaklıklar, özel gelir kaynakları ve özel imkanları kanunla sağlanmış kamu yararına çalışan dernekler ve devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üretici birlikleri, kooperatif birlikleri, bankalar ve sendikalara ait bina ve tesisler de seçim bürosu amacıyla kullanılamayacak.

Seçim bürolarındaki ilan ve reklam malzemeler 30 Mart 2023 Cumartesi günü en geç saat 18.00’de kaldırılacak ve faaliyetleri son bulacak. Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adayların, seçimin başlangıç Ocak ayından, oy verme günü öncesi 30 Mart 2023 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar, yazılı basında, ilan ve reklam yoluyla veya İnternet sitesi açarak; sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecek. Yurt dışında yayımlanan yazılı basında ilan ve reklam yoluyla yazılı veya görüntülü propagandanın yapılması ise yasak.

Seçime on gün kala anketler, tahminler herhangi bir şekilde bir vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayını ve herhangi bir suretle dağıtımı yapılamayacak.

Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç, gereç ve imkanlarını siyasi bir partinin veya bağımsız adayın emrinde veya herhangi bir siyasi veya propaganda faaliyetinde çalıştırılmayacak. Başbakan ve bakanlarla, milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak.

Seçim yasakları ne zaman başlıyor, bitiyor?

Vatandaşlar seçim yasakları ne zaman başlayacak, ne kadar sürecek, ne zaman bitecek en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. 2023 yerel seçim takviminde seçim propagandası ve yasakları 21 Mart 2023 tarihinde başlayıp 30 Mart saat 18:00 tarihinde sona erecek.

seçim yasakları ve uymayanlara uygulanacak cezalar nelerdir

Seçim yasakları cezaları nelerdir?

Seçim yasakları ne zaman başlayacak, seçim yasakları nelerdir anlattık. Bir de bunların yanında seçim yasaklarına uymayanlara verilecek cezalar hususu var. Yayıncı kuruluşların seçim yasakları ile ilgili seçim yasaklarına uyup uymadığına YSK karar veriyor. RTÜK ise bu cezaları kanuna uygun olarak uyguluyor. Seçimlerde çeşitli usulsüzlük yaptığı tespit edilenlere çeşitli para ve hapis cezaları verilecek.

Oyunu kullandıktan sonra ihtara rağmen sandık başından ayrılmayan veya herhangi bir müdahale telkin veya tavsiyede bulunan veya bunlara teşebbüs edenlere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek. Oy verme sırasında seçme yeterliliği olmadığını bildiği halde oy vermeye teşebbüs eden veya oy veren kişiye 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya veren kişi ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Mükerrer oy kullanan veya vermeye teşebbüs eden kişiler de aynı şekilde cezalandırılacak.

Seçim sonucunu veya seçim tutanaklarını tamamen ya da kısmen değiştirenlere sahte tutanak tanzim edenlere 5 yıldan 8 yıla kadar hapis verilecek. Suç, resmi görevliler tarafından işlenirse ceza arttırılacak.

Seçim günü alkol ve silah yasağı

Seçim günü umuma açık yerlerde içki verenler, satanlar veya içenler, açık ya da kapalı şişelerde içki satanlar ve alanlar 3 aydan 6 aya kadar hapisle cezalandırılacak.

Silah taşıma yasağına aykırı hareket edenler hakkında, fiilleri daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde 25 günden az olmamak adli para cezasına hükmolunacak.

Seçim propaganda matbuatlarının yayınlanması veya ilanına mani olanlar ya da bunları tahrip edenler 3 aydan 6 aya kadar hapisle cezalandırılacak.

Seçim yasakları ne zaman başlayacak, ne kadar sürecek, ne zaman bitecek gün ve saati, seçim yasaklarına uymayanlara hangi cezalar verilecek, seçim dönemi yasakları eğlence yerleri mekanları, miting yasağı, müzik yasağı, iş yerleri, propaganda ve reklam yasağı, resmi gazete, neden var umuma açık yerler bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Soru, sorun ve görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilir, haberin daha fazla kişi tarafından duyulması için sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.


DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.