Seçim Sandık Görevine Gidilmezse Ne Olur?

Seçim, kanunlar ve yönetmelikler uyarınca bir veya birden çok aday arasında belirli birini veya birkaçını seçme işine denilmektedir. Ülkemizde yerel seçimler 5 senede bir, genel seçimler ise 4 senede bir gerçekleştirilmektedir. Her seçimde YSK tarafından birçok vatandaşımız seçimlerin sekteye uğramaması adına görev almaktadır. Bu seçimlerde görev alacak kişiler başvuru esasına dayanarak seçilir. Seçimde görev alacak olan sandık görevlisi, sandık başkanı ve üyeleri ile diğer kişiler bulunmaktadır. Ancak görev dağılımları yapılan birçok kişi çoğu zaman görevlerine gitmemektedir. Fakat bu durumun cezası bulunmaktadır.

Seçim Sandık Görevine Gitmeme Cezası

Seçimler, 298 numaralı Seçim Yasasının 22. ve 23. maddelerine uygun bir şekilde yapılmaktadır. Alakalı olan yasa gereği sandık kurul üyeleri ve sandık başkanı seçim günü görevli oldukları verilen sandık yerine gitmezler ise bu halde idari para cezası verilir ve bunu ödemek zorunda kalırlar. Bu husus ile ilgili olarak 298 numaralı Seçim Yasasının Kurul görevlilerinin görev yerine gelmemesi durumunda 136. maddesinde yer alan “Kurul üyeleri seçildiği durumda eğer haklı bir neden olmadan görev yerine gelmezler ise 50 günden düşük olmamak adına takriben idari para cezasına çarptırılır. Seçim günü başlamanın ardından kurulda bulunan görevlerini her hangi bir nedeni olmadan bırakıp giderler ise bu ceza 3 aydan başlayarak 1 seneye dek hapis cezasına çarptırılır.” Şeklinde mevcut yasa bulunmaktadır.Kararname maddesinde de göreceğiniz gibi seçim günü sandıklarda görev alan kişiler kurul üyesi ya da kurul başkanı fark etmez, her hangi bir haklı sebebi yok ise 50 günden az olmamak şartıyla idari para cezası verilir. Eğer durum tersine olur ya da görev yerlerini terk ederler ise hapis cezasına çarptırılabilmektedir. Şayet kurul üyeleri ve kurul başkanı seçim günü sandıkların gitmemeyi daha önceden gerekli yerlere bildirir ya da geçerli bir nedeni bulursa ne idari para cezası ne de hapis cezasına çarptırılır. Bunun yanı sıra seçim günü geldiğinde oy kullanmayan vatandaşlar ise oy kullanma hakkı olduğu halde sandık günü belirtilen yerlere gitmeyenler ve oy vermeyenler yaklaşık 22 TL para cezasına çarptırılmaktadır. Nerede oy kullanacağınızı YSK’nın resmi sitesinden bilgilerinizi girerek görebilirsiniz.

Seçim görevlisinin göreve gelmemesi durumunda ne olur, sandık görevlisi cezası gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SEÇİM GÖREVİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim görevi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim görevi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.