Seçim Müdürü Nedir, Ne İş Yapar?

Seçim müdürü, Yüksek Seçim Kurulu’nda seçim konusunda adından da anlayacağınız üzere müdür konumunda olan memurdur. Seçimlerden sorumlu olmakla beraber Yüksek Seçim Kurulu’nda yüksek rütbelerden bir tanesidir diyebiliriz. Seçim Müdürleri, yazılı ve sözlü bir şekilde ataması yapılan bir meslektir. İl ve ilçelerin yanı sıra köylerde de görev yapmaktadırlar.

Seçim müdürleri ve yardımcıları, yaşadığı yani nüfusa kayıtlı bulundukları yerlerde çalışamazlar. Bunun için kalımsız hizmette biten zamanlarda olmak üzere aynı bir bölgede en fazla 6 yıl çalışabilirler. Fakat bu zamanı bitirenler, gerek duyulursa Başkan tarafından tekrar aynı yerde maksimum bir sene daha görev yapabilirler. Seçim müdürleri ve yardımcıları hizmeti zamanları görev alanlarına göre değişebilmektedir. Alanlar ile bu bölümlerde geçilen zamanlar, coğrafi koşullar ile ekonomik ve sosyal fırsatlar dikkate alınır ve Kurul tarafından belirlenir.Seçim müdürleri görev yaptıkları yerde her yıl en az 1 kere denetlenir. Bunun yanı sıra seçim müdürleri, 298 numaralı Seçim hüküm yasalarının adı altında yönetilmektedir. Denetim tarihleri genelde Ocak aylarında olurken, denetim sonrası tutulan raporun bir örneği Kurul başkanına, diğer örneği ise seçim müdürüne verilir. İlçelerin seçmen kütük bürolarında görevli olan seçim müdürleri, il seçim kurullarında da görev yapmakla beraber Kurul Başkanları tarafından denetimi düzenli olarak yapılır. Kurul Başkanları tarafından emir alan seçim müdürleri, görev süreleri diğer memurlara göre az olurken, görev süreleri bittikten sonra en fazla 1 yıl daha çalışabilmesi için Kurul Başkan onayı gerekmektedir.

Seçim Müdürü Nasıl Olunur?

Seçim müdürü olabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Seçim müdürleri ve yardımcıları, kurulda çalışan personeller arasında seçilmektedir. Ancak yazılı ve sözlü sınavları başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ve son olarak Kurul Başkanı tarafından ataması gerçekleşmesi gerekmektedir. Yazılı sınav ÖSYM tarafından belirlenip belli tarihler arasında yapıldığını da hatırlatalım. 2018 yılı için seçim müdürü olmak isteyen 2 Eylül 2018 yılında saat 14.45’te gerçekleşecek olan sınava girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir.

Bu sınava başvuru yapmak için de bazı şartlar gerekmektedir. YSK adayları arasında 657 numaralı 48. Maddeye göre birinci fıkrada bulunan şartları taşıması gerekmektedir. 35 yaşını doldurmamış olunması en önemli şartlar arasındadır. Bunun yanı sıra eğitim konusunda ise, Hukuk Fakültesi, İktisat ve Maliye, Siyasal Bilgiler, İdari Bilimler bölümlerinde 4 yıllık üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Yabancı üniversitelerden mezun olanlar ise YÖK denkliği istenmektedir.

Bunun yanı sıra seçim müdürleri görevde yükselmek istiyorlar ise en az 5 yıl görevlerini yerine getirmek zorundadırlar. 5 yıl sonra ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavda başarılı oldukları takdirde 657 numaralı yasanın 48. Ve 10. Maddesine göre terfi edebilecekler. Bu yazımızda seçim müdürü kimdir, ne iş yapar, nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan seçim müdürü maaşları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER SEÇİM MÜDÜRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim müdürü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim müdürü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.