Türkiye ile Gürcistan’ı birbirine bağlayan, Karadeniz kıyısında bulunan Sarp Sınır Kapısı adını Sarp köyünden almaktadır. Sarp Sınır Kapısı’nın Gürcistan tarafında bulunan köyün adı ise Sarpi’dir.  Sarp Gümrük Kapısı, Hopa ilçesinin 15 km doğusunda yer almakta olup, Gürcistan’a açılan bir sınır kapısı olmasının yanında, bütün Kafkasya ve Orta Asya ülkelerine de açılan karayolu üzerindeki sınır kapısı olması bakımından da oldukça önem arz etmektedir. 10 Aralık 2011 yılında Türkiye ve Gürcistan arasında yapılan anlaşma sonucu vatandaşlarımız pasaporta ihtiyaç duymadan Sarp Sınır Kapısı üzerinden Gürcistan’a sadece nüfus cüzdanları ile giriş yani kimlikle geçiş yapabilmektedirler.

Sarp Sınır Kapısı Canlı İzle

Özellikle Gürcistan ve Türkiye arasında imzalanan pasaporta ihtiyaç duyulmadan geçişi mümkün kılan anlaşma sonrasında Sarp Sınır Kapısı yoğunluk durumu bir hayli arttı. Anlaşmadan sonra Sarp Gümrük Kapısı’ndan geçenlerin sayısı daha önceki yıllara göre %150 oranında artmış durumda. Haliyle Sarp Sınır Kapısı yoğunluk durumu da arttı. Bu durumda vatandaşlar Sarp Gümrük Kapısı’nı kullanmadan önce yoğunluk durumunu bilerek sınır kapısına gitmek istiyorlar. Peki Sarp Sınır Kapısı’nı canlı izlemek mümkün mü?  Sarp Sınır Kapısı tır sırası hakkında bilgi almak, Sarp Gümrük Kapısını canlı izlemek için ne yapmalı?Sarp Gümrük Kapısı Canlı İzle ( Yoğunluk Durumu )

Sarp Sınır Kapısı da ülkemizde bulunan diğer gümrük kapıları gibi geçtiğimiz senelerde yapılan ihale sonucunda modernizasyon işlemlerine tabi tutuldu ve sil baştan yenilendi. Ayda 150 bin aracın giriş çıkış yaptığı, Gürcistan ile bağlantımızı sağlayan Sarp Sınır Kapısı modernizasyon işlemleri sonrasında yepyeni bir hüviyete büründü. Bu yenileme çalışmalarında canlı kamera yayını konulması planladı. Ancak çalışmalar bitmesine rağmen halen Sarp Sınır Kapısı canlı yayın yapacak olan Sarp Sınır Kapısı canlı kamera sistemi halen konulamadı. Yetkililerle yaptığımız görüşmelerde Sarp Sınır Kapısı canlı izleme hakkında detaylı bilgiler aldık ve Sarp Sınır Kapısı canlı görüntü sisteminin ne zaman ekleneceği bilgisini istedik.

Yetkililer Sap Sınır Kapısı mobese kameralarının en kısa sürede eklenmesi için çalışmalarına devam ettiklerini ve yapılacak olan sistemle Sarp Sınır Kapısı girişi ve Sarp Sınır Kapısı çıkışı için canlı görüntü yayınlayacaklarını belirtti. Yapılacak olan bu yenilik ile Sarp Sınır Kapısı’nı kullanacak olan vatandaşlar kapının yoğunluk durumu hakkında anlık bilgi sahibi olabilecek ve yoğunluğun az olduğu saatlerde Sarp Gümrük Kapısı’nı kullanarak zamandan tasarruf edebileceklerdir. Çalışmalar bittiği zaman yine bu sayfa üzerinden Sarp Sınır Kapısı canlı izleme olanağını okurlarımızla buluşturacağız. O zamana kadar sizi Sarp Sınır Kapısı’nın fotoğrafları ile bırakalım.

Sarp Sınır Kapısı İletişim Bilgileri

Adres : Sarp Sınır Kapısı Kemalpaşa Hopa/ARTVİN
Telefon Numarası : 0466 215 30 00
Cep Telefonu Numarası :  (0 530) 967 31 62
Fax : 0466 371 50 14
e-posta : hopsrpgm@gtb.gov.tr
Sarp Sınır Kapısı Geçiş Saatleri : Sarp Gümrük Kapısı 24 saat açıktır.

Sarp Gümrük Kapısı Hakkında Bilgi

Sarpi Gümrük Kapısından Gürcistan’a araçla geçişlerde 500 GEL tutarında ve en fazla 30 kg’lık ticari olmayan eşyaya vergi uygulanmıyor. Sigara ve içki Batum’da Türkiye’ye göre çok ucuz. Dutty Free bölümünden alışveriş yapabilmeniz için, Gürcistan’da, en az 3 gün bulunmanız gerekiyor, yani kalış sürenize göre alışveriş imkanı var, ancak 4 LT alkollü içki ve 2 karton sigaraya alınmasına kimse bir şey demiyor. Sarp Sınır Kapısı geçiş ücreti ise 15 TL. Geçişlerde 30.000 GEL veya daha fazla tutardaki dövizin beyan edilmesi zorunluluğu var. Beyan edilmemesi durumunda paraya el konuluyor. Araçla giriş yapanlar ayda 4 kez akaryakıt alma hakkına sahipler. Nakit İhtiyaçlarınızı karşılamak için ise Garanti Bankası ATM’si 7/24 hizmet vermektedir.

Bu haberimizde Sarp Sınır Kapısı canlı izlemek için yapmanız gerekenleri, Sarp Sınır Kapısı hakkında detaylı bilgiyi ve Sarp Gümrük Kapısı iletişim bilgileri hakkında merak ettiklerinize yer verdik. Sınır kapımızda olası yoğunluk durumu, kaza yada benzer durumları veya soru, sorun, görüşlerinizi ve şikayetlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.