Sarı Basın Kartı Nedir?

Basın kartı ya da resmi adı ile sarı basın kartı, basın yayın sektöründe çalışmakta olan ve belirli özellikleri taşıyan özel bir meslek kartıdır. Sarı, Sürekli Basın Kartı ve Basın Şeref Kartı olmak üzere 3 türlüdür. Bu kartı alabilmek için yayın sektöründe çalışıyor olmanız yetmemektedir. Bunun yanında belirli şartlara da haiz olmanız gerekmektedir.  Sarı basın kartı, devlet tarafından kişinin basın mensubu olduğunun tanınması anlamını taşımaktadır. Peki sarı basın kartının ne tür avantajları, faydaları vardır?

Sarı Basın Kartı Avantajları Nelerdir?

Basın kartı sahibi olmak sanıldığının aksine hayli zor bir işlemdir. Ancak akabinde basın kartı sahibi olan kimseler belirli avantajlara da sahip olmaktadırlar. Bu avantajları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz. • Devlet tarafından tanınmakta olan resmi bir gazeteci unvanına kavuşmak
 • Devlet protokolü ile ilgili haberleri takip edebilmek
 • Uluslararası haberleri takip edebilme özgürlüğü
 • Sürekli basın kartı alabilme hakkı ( Basın kartı sahipleri 6 ayda bir basın yayın organlarında çalışmadıkları durumlarda kartlarını iade etmelidirler. Ancak sürekli basın kartı sahipleri için böyle bir durum söz konusu değildir. )
 • Belediye, köy, özel idare gibi çeşitli kuruluşların ulaşım hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmek
 • Gizlilik şartı konulmamış olan toplantılara katılabilmek
 • Kamuya ait olan müze, stadyum, galeri ve sergi gibi yerlere ücretsiz girebilmek
 • Silah ruhsatı alırken kolaylık sağlanır.
 • Hizmet damgalı pasaport uygulamasından yararlanabilmek

Peki basın kartı almanın avantajlarını yukarıda sıraladık. Peki kimler basın kartı alabilir? Basın kartı alma şartları nelerdir?

Basın Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Basın kartı başvurusu yapmadan önce sağlamanız gereken başvuru şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Kanunen reşit olmak. (18 yaşını bitirmiş olmak)
 • Gerekli eğitime sahip olmak (En az lise veya dengi okullarından mezun olmak)
 • Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak
 • Basın Kartı Yönetmeliği’nde belirlenen suçlardan hüküm giymemiş olmak
 • 5953 sayılı Kanun hükümlerine uygun sözleşme yapmış olmak. (Kurum sahipleri ve yönetim kurulu başkanları başvuruları hariç)
 • Gazetecilikle birleşebilen ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce belirlenen iş kollarında ücretli veya ücretsiz çalışıyor olmamak (Kurum sahipleri ve yönetim kurulu başkanları başvuruları hariç)
 • Mesleği sürekli icra ediyor olmak
 • Mevcut çalışılan kurumun Basın Kartı Yönetmeliğine uygun olması

Basın Kartı Nasıl Alınır? Basın Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Basın kartı almak için gerekli şartları taşımanız durumunda Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü yani kısaca BYEGM İnternet adresi üzerinden online başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru formu aşağıda verilmiştir.

Online Basın Kartı Başvurusu İçin TIKLAYIN

Son KHK ile T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü kaldırıldı, bütün yetkileri Saray’da kurulan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na devredildi. Sarı basın kartı almak isteyen gazeteciler Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuyordu. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün kaldırılıp yetkilerinin Saray’a geçmesinden sonra sarı basın kartı için başvurular Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na yapılacak.

Usulüne uygun olarak yapılan başvurularda basın çalışanları bekleme sürecine geçer. (İletişim fakültesi mezunları:12 Ay. Diğer fakülte mezunları: 18 Ay. Ön lisans mezunları: 24 ay. Orta öğretim mezunları: 28 ay.) Sürenin dolmasına 3 ila 1 ay kala www.byegm.gov.tr adresinden Basın Kartı bölümüne girilerek ikinci başvuru yapılır. Beyanname çıktısı alınarak kurum yetkililerine onaylatılır
Onaylatılan beyanname şahsen Ankara Basın Yayın İrtibat Birimine, il müdürlüğü bulunan yerlerde il müdürlüklerine, diğer illerde ise bağlı olunan il müdürlüklerine iletilir.
İkinci başvuru ardından www.byegm.gov.tr vasıtasıyla ilk başvuru tarihinden itibaren her aya ait en az 2 adet mesleki çalışma gönderilir.

Şayet tüm süreç sizin adınıza olumlu geçmiş ise, düzenlenmiş olan basın kartları Ankara’da, Ankara Basın Yayın İrtibat Birimi tarafından, diğer illerde ise il müdürlükleri aracılığıyla teslim edilmektedir. Bu yazımızda basın kartı nereden alınır, basın kartı nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BASIN KARTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, basın kartı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan basın kartı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.