Sandığımdan Hangi Partiye Kaç Oy Çıktı?

Ülkemiz önemli bir seçim dönemine daha giriyor. 31 Mart 2019 tarihinde yeni anayasanın maddelerinin kabulü için bir referandum yapılacak. Seçmenler bu referandum sonunda anayasa değişikliğine Evet veya Hayır diyecekler. Kuşkusuz oldukça hararetli ve zor bir seçimi daha arkamızda bırakacağız. Peki oylarınızı kullanmanızın ardından oy verdiğiniz sandıkta ne kadar oy kullanılmış, bunların kaç tanesi EVET, kaç tanesi HAYIR seçeneğini işaretlemiş, ne kadar geçerli, ne kadar geçersiz oy var, bu oylardan kaç tanesine itiraz edilmiş? Şayet bu saymış olduklarımızı merak ediyorsanız bunun için Yüksek Seçim Kurulu yani bilinen kısa adıyla YSK sandık sonucu sorgulama için bir sayfa hazırlamış. Bu sayfa sayesinde sandığımdan kim çıktı, sandığımdan hangi parti çıktı, sandığımdan kaç oy çıktı öğrenebileceksiniz. Peki ama nasıl?

YSK Sandık Sonuçları Sorgulama

YSK tarafından hazırlanan sandık sonuçları paylaşım sistemi aşağıdaki bağlantı sayesine ulaşabilirsiniz. Ancak sandık sonuçları, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklanmaktadır. O zamana kadar sonuçlar güncellenmezler. Oy verme işlemi bitmesinin ardından sonuçlar da saatler içinde belli olmaya başlar, kesin sonuçların açıklanması ise biraz zaman almaktadır.YSK Sandık Sonuçları İçin TIKLAYIN

YSK gibi CHP’de sandığınızdan hangi partiye kaç oy çıktığını kolaylıkla öğrenmeniz için bir sistem geliştirmiş. CHP bu sayede varsa sandığınızdaki usulsüzlüklerin tespit edilmesini ve en kısa zamanda itiraz edilebilmesini sağlamak istiyor. CHP tarafından yapılan sandık sonuçları öğrenme sayfası ile de kolaylıkla oy kullandığınız sandıktan çıkan resmi sonuçları öğrenebilirsiniz. CHP tarafından yapılan araç ile sonuçları sorgulamak için aşağıda yapılan sistemde TC kimlik numaranızı ve resimdeki doğrulama kodunu girmeniz yeterlidir.

NOT : Sistemler henüz seçim sonlandırılmadığı için kapalı durumdadır. Sistemler yakın zamanda güncellenecek ve kullanıcıların kullanımına sunulacaktır. Sandığımdan Evet mi, Hayır mı çıktı nasıl öğrenirim konusunda detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.