Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven yapmış olduğu açıklamada 400 çoban alımı yapacaklarını belirtti. Güven, Samsun’da büyükbaş ve küçükbaş hayvan bakımı için yüzlerce sürü yönetimi elemanı ( çoban ) ihtiyaçlarının bulunduğunu dile getirdi. Samsun’da bu işi yapan arkadaşların ise şu an için 2.500 TL maaş aldıklarını söyledi.

Samsun’da 400 Sürü Yönetimi Elemanı Alımı Yani Çoban Alımı Yapılacak !

“Sürü Yönetim Elemanı Benim Projesi” hakkında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Samsun genelinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan bakımı için çoban ihtiyacının bulunduğunu ve bu sebepten açığı katabilmek için kurslar açıldığını, açılmaya da devam edeceğini söyledi.  Kadir Güven, yüzlerce sürü yönetimi elemanı alımı yani çoban alımı yapmayı planladıklarını dile getirdi. Samsun’da sürü yönetimi elemanlığı yapanlar ise şu an için 2.500 TL ücret alıyorlar. Ülkenin doğusunda çoban olanların aldıkları paralar ise daha fazla. Bunun en büyük sebebi alanların daha geniş ve sürülerin daha kalabalık olması. Samsun’da ise sürüler daha az ve alanlar doğu illerinde olduğu kadar kalabalık değil.Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü çerçevesinde, bakanlığımıza bağlı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği işbirliği ile uygulanmakta olan ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi’ kapsamında çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda 2016 yılı içerisinde 14 ilçemizde 22 kurs açılması ve 502 kursiyerin belgelendirilmesi için gerekli başvurular yapılmış ve İş-Kur iş planı kapsamına alınmıştır. Ayrıca bu zamana kadar ise açılan kurslarımızdan 268 kişi belgesini almıştır” dedi.

Ayrıca Samsun’da 200 bin küçükbaş hayvan sayısından dolayı 400 çobana ihtiyaç varken, 325 bin büyükbaş hayvan için ise ilgili bakanlık tarafından ihtiyaç duyulan çoban sayısının ise daha açıklanmadığı öğrenildi.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.