Şampanya nedir?

Şampanya, köpüklü beyaz şaraba verilen isimdir. Şampanya adını ismini Fransa’daki Champagne bölgesinden almıştır. Köpüklü şarapların tamamına şampanya denilmemektedir. İtalya’da üretilenler ‘spumante’, Almanya’da üretilenler ‘sekt’ ve İspanya’da üretilenler ‘cava’ ismini alır. Şampanya yüzyıllar önce manastırlarda üretilmeye başlanmış ve genel olarak dini törenlerde tüketilmiştir. Fakat günümüzde önemli kutlamaların gözde alkollü içeceği olarak kabul edilmektedir.

Şampanya Nasıl İçilir?

Şampanya ne soğuk ne de ılık tüketilmektedir. Kısa bir süre buzdolabında ya da tamamı soğuk su ve yarısı buz dolu kovasında soğutulmaktadır. Kırık buz kullanılarak şampanya soğutulmamaktadır. Bunun denenmesi durumunda köpürür ve tortu kalır. Bunun dışında şampanya yavaş olarak tüketilmelidir. Çünkü hızlı içimlerde hava kabarcıkları da yutulacak ve şampanyanın kana hızlı karışmasına neden olacaktır. Ayrıca şaraplarda yapıldığı gibi şampanya bardaklarda çevrilmez.Şampanya Fiyatları Ne Kadar?

Şampanya yazımızda da belirttiğimiz gibi genel olarak özel günlerde tüketilen bir içki türüdür. Fakat ülkemizde şampanya fiyatları diğer Rusya, Fransa, Moldova, Kıbrıs, Almanya gibi yurt dışı ülkelere göre daha yüksektir. Bunun öncelikli sebebi de şampanya fiyatlarına uygulanmakta olan Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV’dir. Bu ÖTV üzerine de KDV yani Katma Değer Vergisi eklenmektedir. Tüm bu vergilerle beraber şampanya fiyatları diğer alkollü içkilerde olduğu gibi bir hayli yükselmektedir. Ayrıca çeşitli dönemlerde halen mevcut fiyatlara yeni zamlar da yapılmaktadır. Bu sebepten şampanya severler, şampanya fiyatları ne kadar oldu merak ediyorlar. Yazımız devamında şampanya fiyatları listesi ile yerli veya ithal ülkemizde satışı mevcut olan tüm şampanya markaları yani şampanya çeşitleri ve bunlara ait güncel zamlı fiyatları yer almaktadır.

Şampanya Fiyatları 2023

Şampanya fiyat listemize geçmeden önce aşağıda vermiş olduğumuz fiyatlar hakkında ufak bir bilgilendirme yapalım. Vermiş olduğumuz şampanya şişesi fiyatları markalar tarafından tavsiye edilen satış fiyatlarıdır. Yani CarrefourSA, Çağdaş Market, Makrocenter, Metro gibi süpermarketlerde, tekel bayilerinde ve free shop gibi yerlerde fiyatları ufak da olsa değişkenlik gösterebilmektedir.

Mumm Cordon Rouge Fiyatları

Mumm Cordon Rouge, 1876 yılından bu yana üretilen oldukça kaliteli bir şampanya markasıdır. Mahsenlerde 20 aylık bir yıllanma sürecinden sonra satışa çıkarılmaktadır. Aşağıda zamlı olarak güncel Mumm Cordon Rouge fiyatı yer almaktadır.

Mumm Cordon Rouge – 75’lik450,00 ₺
Mumm Cordon Rouge – 150’lik850,00 ₺
Mumm Cordon Rouge – 300’lük2.000,00 ₺
Mumm Rose – 75’lik490,00 ₺

Dom Perignon Şampanya Fiyatları

Dom Peringon, dünyada en çok tanınan şampanya markalarından bir tanesidir. Dom Peringon sadece en iyi hasatlardan elde edilen üzümler kullanılarak üretilmektedir. Bu durum da kalitesini arttırmakta ve fiyatına yansımaktadır. Aşağıda Don Peringon fiyatı yer almaktadır.

Dom Perignon Vintage – 75’lik1.550,00 ₺
Dom Perignon Rose Vintage – 75’lik2.100,00 ₺

Krug Rose Şampanya Fiyatları

Krug Rose, ülkemizde satışı yapılan şarap denildiğinde akla gelen ilk markalardan bir tanesidir. Aşağıda Türkiye’deki satış fiyatı yer almaktadır.

Krug Rose – 75’lik135,00 ₺

Veuve Clicquot Şampanya Fiyatları

1772’de kurulan en seçkin şampanya evlerinden Veuve Clicquot’nun sadece en iyi yıllarda üretilen prestij rezervi. Ülkemizde güncel fiyatları aşağıda yer almaktadır.

Veuve Clicquot Rose – 75’lik500,00 ₺

VCP La Grande Dame Şampanya Fiyatları

VCP La Grande Dame ülkemizde satılan en pahalı şampanyalardan bir tanesidir. Şampanya denildiğinde en kaliteli ürünlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Zamlı fiyatları aşağıda yer almaktadır.

VCP La Grande Dame Vintaged – 75’lik1.100,00 ₺

Ruinart Şampanya Fiyatları

Dünyadaki en iyi 10 şampanya markasını saymak istediğimizde Ruinart bu listede kendisine yer bulacaktır. Ruinart şampanyaları 1729’da kurulmuştur. Aşağıda yeni fiyatları yer almaktadır.

Ruinart Blanc de Blancs – 75’lik500,00 ₺
Ruinart Rose – 75’lik500,00 ₺

Bottega Şampanya Fiyatları

Bottega Gold – 75’lik200,00 ₺

Moet & Chandon Şampanya Fiyatları

Moët & Chandon, Fransız şarap markasıdır. Moët dünyanın en büyük şampanya üreticilerinden biridir.1743 yılında kurulan firma günümüzde her sene 26 milyon şişeyi aşkın şampanya üretimi gerçekleştirmektedir. Aşağıda 1 şişe fiyatı yer almaktadır.

Moet & Chandon Imperial – 75’lik440,00 ₺

Kavaklıdere Şampanya Fiyatları

Kavaklıder, 1929 yılında Ankara ilimizde kurulmuş olan ülkemizde en büyük alkol üreticilerinden bir tanesidir. Aşağıda özel olarak ürettikleri şampanyalarının fiyatı ne kadar görebilirsiniz. Yerli bir şampanya markası olmasından dolayı fiyatı, ithal ürünlere nazaran daha uygundur.

Kavaklıdere Altın Köpük – 75’lik100,00 ₺
Kavaklıdere İnci Damlası – 75’lik100,00 ₺

Kayra Balo Şampanya Fiyatları

Kayra, Mey Alkollü İçkiler bünyesinde bulunan şampanya üretimi de gerçekleştiren bir firmadır. Aşağıda güncel fiyatları yer almaktadır.

Kayra Balo – 75’lik100,00 ₺

Garrone Prosecco Şampanya Fiyatları

İtalyan şampanyalarından bir tanesidir. Çok sayıda ülkeye satış yapan firma, ürünlerini ülkemizde de satmaktadır.

Garrone Prosecco – 75’lik190,00 ₺

Cafe De Paris Şampanya Fiyatları

Migros, Carrefoursa, Metro gibi süpermarket zincirlerinde ve tekel bayilerinde bulunabilen bir şarap markasıdır.

Cafe De Paris – 75’lik165,00 ₺
Cafe De Paris Rose – 75’lik165,00 ₺

Perrier-Jouet Belle Epoque Şampanya Fiyatı

1811 yılında kurulmuş olan Fransız bir şarap markasıdır. Kendi adını taşıyan üniversite bulunmaktadır. Aşağıda Türkiye’de satış fiyatı yer almaktadır.

Perrier Jouet Belle Epoque – 75’lik1.100,00 ₺

Ülkemizde diğer alkollü içkilerde olduğu gibi şampanya da her gün yeni bir zamma uğruyor. Bu sebepten dolayı fiyatları güncel olarak değişiyor. Yukarıda vermiş olduğumuz şampanya fiyatları editörlerimiz tarafından güncel olarak araştırılmış ve sitemize eklenmiştir. Bu yazımızda şampanya fiyatları kaç TL, hangi şampanya kaç para yani en ucuz, en yeni, en son şampanya fiyatlarını detaylı olarak verdik. Şampanyalar ve fiyatları hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca listemizde vermeyi unuttuğumuz şampanya çeşitlerini ve güncel fiyatını yine yorum bölümümüzden sorabilirsiniz. Ayrıca diğer yazımız olan ALKOL FİYATLARI konumuzdan ülkemizde satışı yapılan diğer tüm alkollü içkilerin güncel fiyatlarına ulaşabilirsiniz.


DİĞER ŞAMPANYA FİYATLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, şampanya fiyatları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan şampanya fiyatları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.