Sakatlık İndirimi Nedir?

Gelir Vergisi Kanununa göre çalışma gücünün asgari %80’ini kaybetmiş bulunan kişiler birinci derece sakat, asgari %60’ını kaybetmiş olanlar ikinci derece sakat ve %40’ını kaybetmiş olanlar ise üçüncü derece sakat sayılmaktadırlar. Ücretli çalışan engelli yada bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunanlar gelir vergisi indiriminden faydalanabilmektedirler. Bu durumu sakatlık indirimi de denilmektedir. Engelliler için sakatlık indirimi hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda anlatmaya çalıştık.

Kimler Sakatlık İndiriminden Yararlanabilir?

Gelir Vergisi Kanununun 31.maddesine göre sakatlık indiriminden sadece ücretliler yararlanmaktaydı. Bu kanunun 89/3. maddesinde 4842 sayılı kanunla yapılan değişiklik ile sakatlık indiriminin kapsamı genişletilmiştir. Buna göre aşağıdaki kişiler sakatlık indiriminden faydalanabilirler.  • Engelli olup ücretli çalışanlar ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü bir birey bulunan ücretli çalışanlar (SSK’lı işçiler veya Emekli Sandığı’na bağlı memurlar)
  • Engelli olup serbest meslek kazancı elde edenler ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü bir birey bulunan serbest meslek kazancı elde edenler (Bağ-Kur’a kayıtlılar)
  • Basit usulde vergilendirilen engelliler.

Not: Bakmakla yükümlü olunan kişi engellinin anne, baba, eş ve çocukları’dır.

Sakatlık İndirimi Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Sakatlık indirimi miktarları her sene bütçe kanunu ile yeniden değerleme oranına göre belirlenmektedir. Belirlenen tutarlar engelli ve yakınlarının gelir vergilerinden indirilmektedir. Aşağıda güncel sakatlık indirimi tutarları yer almaktadır.

Sakatlık İndirimi Ne Kadar Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Gelir İdaresi Başkanlığı’nca açıklanan rakamlara göre 2018 yılı için güncel tutarlar aşağıdaki gibidir. Aynı rakamlara bağlantıya tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

  • İş gücü kaybı oranı %40 ile %59 arasında olan 3. derecede engelliler için 210 TL
  • İş gücü kaybı oranı %60 ile %79 arasında olan 2. derecede engelliler için 470 TL
  • İş gücü kaybı oranı %80 ve üzeri olan 1. derecede engelliler için 900 TL

Sakatlık İndirimi (Gelir Vergisi İndirimi) Nasıl Uygulanır?

Sakatlık indirimi uygulaması ücretli çalışmakta olanlar için gelir vergisi tevkifatında indirme şeklinde olmaktadır. Yani brüt ücretlerinden daha az gelir vergisi kesileceği için net ücretleri aynı şartlardaki diğer ücretlilere göre daha yüksek olmaktadır. Serbest meslek faaliyetinde bulunanlar ve basit usulde vergilendirilenlerin ise gelir vergisine tabi kazançlarında indirime gidilmektedir. Bu şekilde engelliler ve engelli yakını olanlar sakatlık indirimi sayesinde daha az kazanmış gibi sayılıp daha az gelir vergisi vermektedirler.

Sakatlık İndirimi İçin Başvuru İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Sakatlık indiriminden faydalanmak isteyen ödevliler aşağıda belirtilen belgelerle birlikte Vergi Dairesi Başkanlığı olan illerde ilgili Grup Müdürlüğüne, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan yerlerde ise Gelir Müdürlüğüne, Bağımsız Vergi Dairesi bulunan İlçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, Vergi Dairesi olmayan yerlerde ise Malmüdürlüklerine bir dilekçe ile birlikte;

Özürlü hizmet erbabı ile hizmet erbabının bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişiler için ;- Çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösterir belge, üç adet fotoğraf, özürlü kişilerin nüfus cüzdan örnekleri, özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge (sağlık karnesi örneği). Özürlü serbest meslek erbabı için; -Vergi kimlik numarasını gösteren belge, nüfus cüzdanı örneği ve üç adet fotoğraf. Serbest meslek erbabının bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişiler için; Serbest meslek erbabının vergi kimlik numarasını gösteren belge, özürlü kişilerin nüfus cüzdanı örneği ve üç adet fotoğrafı, özürlü kişiye bakmakla yükümlü olunduğunu gösteren belge(sağlık karnesi örneği).
Basit usulde vergilendirilen özürlüler için; Vergi kimlik numarasını gösteren belge, nüfus cüzdanı örneği ve üç adet fotoğraf.

Başvuruların Değerlendirilmesi ve Sonuç

Gerekli belgeler ile ilgili vergi dairesi müdürlüklerine başvuran engelli veya engelli yakınları müdürlüklerce özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere sevk edilecektir. Yetkili hastanelerden alınacak raporlar ilgili müdürlüklerce Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Merkez Sağlık Kurulu’na gönderilecektir. Merkez Sağlık Kurulu, yetki hastanelerin verdiği raporları inceleyerek başvuru yapan engellinin çalışma gücünün ne kadarını kaybettiğini belirleyecektir.

Not: Yayımlanan “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” ile artık raporlar Merkez Sağlık Kurulu’na gönderilmeyecek olup yapılacak işlemlerde rapordaki oran esas alınacaktır.

Engelli kişinin verdiği rapor ve şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilerek bir karar verilecektir. Verilen karar ücretlilerde işverene, serbest meslek erbapları ve basit usulde vergilendirilenlerde kişinin kendisine tebliğ edilecektir. Verilen karara itirazlar bir itiraz dilekçesi ile başvurulan vergi dairesi müdürlüğüne yapılabilecektir.

Sakatlık indirimi uygulaması nedir, sakatlık indiriminden nasıl yararlanılır, sakatlık indirimi nasıl hesaplanır, sakatlık indirimi hesaplama ve sakatlık indirimi hakkında merak edilenlere bu haberimizde yer vermeye çalıştık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SAKATLIK İNDİRİMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sakatlık indirimi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sakatlık indirimi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.