Sahte Facebook, Twitter Hesabı Açmak Suç Mudur?

Günümüzde sosyal medya olarak tabir ettiğimiz Facebook, Twitter, Linkedin ve benzeri kişisel verilerimizi paylaştığımız siteler artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Facebook sosyal paylaşım sitesinin dünya üzerinde toplamda 500 milyona yaklaşan kullanıcısı bulunmaktadır. Yine bu senin ülkemizde 25 milyonu aşkın kullanıcısı var. Bu kadar fazla kullanıcısı olan sosyal paylaşım sitelerinin faydalarının olduğu kadar, zararlarının da olması gayet doğaldır. Bu durumların en başında insanları büyük sıkıntılara sokan sahte profil oluşturulması gelmektedir.

Bir gün uyandığınızda kim olduğundan bi haber olduğunuz birisi adınıza sahte hesap açmış ve bu hesaba resimlerinizi, kişisel bilgilerinizi girmiş ya da şirketiniz adına sahte Facebook sayfası veya grup açmış. Şirketinize ya da şahsınıza istemediğiniz yorumlar yapılmış. Tüm bu durumlarda yasal mevzuatlarca haklarınız nedir, adınıza açılmış sahte hesaplarla karşılaşmanız durumunda ne yapmalısınız, ya da bu hesapları nasıl kapatabilirsiniz detaylıca inceleyelim.Sahte Facebook, Twitter Hesabı Açmanın Cezası Nedir?

Öncelikle bir konuyu iyice anlamak gerekmektedir. Sahte profil hesabı açmak tek başına suç değildir. Türk Ceza Kanunu’nda “Kanunsuz Suç ve Ceza Olmaz” ilkesi sebebiyle bu konuda herhangi bir ceza maddesi olmaması sebebiyle tek başına sahte profil hesabı açmak suç teşkil etmemektedir. Ancak profil oluşturulurken kullanılan bilgiler sebebiyle TCK ilgili hükümleri sebebiyle “Özel Hayatın Gizliliğini İhlal” suçu oluşacaktır. Bu suçun oluşabilmesi için belirli şartların yerine gelmesi gerekmektedir.

Olmayan bir şahsın adına açılan sahte hesap herhangi bir suç teşkil etmeyecektir ancak bu hesapta kullanılacak fotoğraflar ve bilgiler profilin açılması olayını suç konumuna sokabilecektir. Burada suç olan profilin açılması eylemi değil, profilde kullanılarak fotoğraf doğum tarihi, doğum yeri, adres gibi kişisel verilen paylaşılmasıdır. Mahkemeler bu tip durumlarda sahte Facebook hesabı açılmasından dolayı değil, bilgilerinizin ifşa edilerek kullanımı halinde özel hayatı ihlal suçundan ceza vermektedirler.  Son yıllarda bu tip davaların sayısı bir hayli artmıştır. Özellikle son dönemde Pelin Batu adına açılan sahte hesaplardan dolayı açılan davada, Pelin Batu adına profil açıp onun fotoğraflarını, doğum tarihini ve diğer bilgilerini paylaşan kişiler hakkında 22 ay hapis cezası verilmişti.

Sahte Facebook, Twitter Hesabı Nereye, Nasıl Şikayet Edilir?

Adınıza açılmış sahte hesabı şikayet etmek için bağlı bulunduğunuz yer karakoluna yada Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Ancak burada verdiğiniz şikayet dilekçelerinin işleme girmesi zaman alabilir. Bu sebepten dolayı işlemlerinizin daha hızlı devam edebilmesi için yine benzer bir dilekçe örneğini Cumhuriyet Savcılığı’na vermenizde yarar vardır. Şikayetinizi belirttiğimiz şekilde yapmanız durumunda bir kere savcılıkta ve bir kere mahkemede olmak üzere ifadenize iki kere başvurulacaktır ve bahsi geçen şahıstan şikayetçi olup olmadığınız tekrar sorulacaktır. Şikayetçi olmanız durumunda şahıslara suç sabit görüldüğü durumda ceza verilecektir.

Şirketler ve Tüzel Kişiler Aleyhinde Sahte Hesap Açmak

Sahte Facebook profili ve grupları oluşturarak, şirket ya da şirketin üretimini yaptığı mal, hizmet aleyhinde olumsuz yorumlar yapmak, şirketin ticari itibarına yönelik saldırılarda bulunmak, Türk Ceza Kanunu’nun 237. Maddesi gereği yalan haber ve havadis yayan sair hileli yollara başvuran kimseye üç aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası verilebileceği öngörülmüştür.

Aleyhinde sahta Facebook profili ya da Facebook grubu oluşturularak, ticari itibarı ile oynanmak istenen şirket, halka açık bir şirket olduğu takdirde, şirket hisselerinin bu olaydan ötürü değer kaybı yaşaması halinde , şirket adına sahte profil ya da Facebook grubu oluşturanlar, hakkında Sermaye Piyasası Kanunu İlgili maddeleri gereği 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezasına hükmedilebilecektir.


DİĞER BİLŞİM HUKUKU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bilşim hukuku konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bilşim hukuku duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.