Sağlık teknikeri nedir, kime denir?

Sağlık teknikeri hastanelerde, sağlık ocaklarında, acil servislerde ve bakanlığı idari noktalarında çalışma olanağı bulunan, temel sağlık bilgilerine sahip ayrıca evrak işleri de yapma dahilinde olan meslek çalışanlarına verilen isimdir. Kendilerine ait dernekleri de bulunmakta olan sağlık teknikerleri ve teknisyenleri, ülkenin her noktasında Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışma olanağı elde ederler. Peki kimler sağlık teknikeri olabilir? Sağlık teknikeri nasıl olunur?

Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?

Sağlık teknikeri olmak isteyen adaylar seri ve hızlı hareket edebilen, sabırlı ve soğukkanlı, detaycı, bedenen ve ruhen sağlıklı, temiz ve düzenli, güler yüzlü kişiler olmalıdırlar. Aksi durumda yaptıkları meslek kendilerine oldukça zor gelecektir.Sağlık teknikeri olarak görev yapabilmek için belli yüksek okullardan mezun olunması gerekmektedir. Bu okullar ön lisans programlarıdır. Sağlık teknikeri olmak için bitirmeniz gereken bölümler ise aşağıda verilmiştir;

  • Acil bakım teknikerliği, acil yardım teknikerliği, ambulans ve acil bakım teknikerliği, parademik, acil yardım, ambulans ve acil bakım, ilk ve acil yardım ön lisans programları,
  • Anestezi, anestezi teknikerliği ön lisans programı,
  • Eczane teknikerliği, eczane hizmetleri ön lisans programları,
  • Ameliyathane teknikerliği veya cerrahi teknikerliği, ameliyathane hizmetleri, cerrahi ön lisans programı,
  • Ağız diş sağlığı, diş hekimliği, diş teknik sekreterliği ön lisans programları, diş protez, diş protez teknikerliği, diş protez teknolojisi ön lisans programlarıdır.

Üniversitelerin bu programlarından mezun olan adaylar eğitim gördüğü alana göre uzmanlaşır. Örnek olarak anestezi bölümünde anestezi konusunda bir doktora yardımcı olabilecek her şeyi öğrenmektedirler veya diş protez ya da eczane teknisyenliğinde de aynı şekilde uzmanlaşırlar.

Sağlık teknikerleri üniversiteyi bitirmelerinin ardından özel sektörde iş bulabilirler ve bunun dışında Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS sınavına girerek Sağlık Bakanlığı bünyesinde de çalışabilirler. Çalışma olanakları oldukça geniştir.

Sağlık teknikerleri ne kadar maaş alıyorlar?

Kamuda sağlık teknikerleri 2.800 ile 3.200 TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Bu maaşları hizmet yılına, aile yardımı alıp almadığına ve çocuğu olup olmadığına göre de farklılık göstermektedir. Özel sektörde ise maaşlar kamuya nazaran biraz daha düşük seviyelerdedir. Özel sektörde çalışmakta olan bir sağlık teknikeri 2.000 ile 2.700 TL arasında değişen miktarlarda maaş alır.

Sağlık teknikeri nedir, kime denir, görev tanımı nedir? Sağlık teknikeri bölümleri nelerdir, hangi bölümlere gitmek gerekir, iş tanımı nasıldır, nerelerde çalışır, olmak için hangi bölüm okunmalı, olma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SAĞLIK TEKNİKERLİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık teknikerliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık teknikerliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.