Hayatımızın bir çok evresinde sağlık raporu gerekli olmaktadır. İşe ilk girişte, iş değiştirmelerde, yeni ehliyet almak istediğimizde veya ehliyetimizi değiştirmek istediğimizde, spor yapmak istediğimizde, yükseköğretim kurumlarına girmek istediğimizde, av tezkeresi almak istediğimizde, silah ruhsatı almak istediğimizde, memuriyet için, polislik için, hacca gitmek istediğimizde, yurt dışına seyahat etmek istediğimizde, yurtlara kayıt yaptırmak istediğimizde veya askerlik işlemleri gibi çok sayıda işlemimizi yapmak istediğimizde sağlık raporu talep edilmektedir. Peki ama sağlık raporu nereden alınır? Sağlık raporu nasıl alınır?

Peki Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporu devlet hastanelerinden, özel hastanelerden veya özel sağlık kuruluşlarından, askeri hastanelerden ve aile hekimlerinden alınabilmektedir.  Ancak her durumda istediğimiz sağlık kuruluşuna müracaat edemeyiz. Örneğin askerlik işlemleri için sağlık raporu almak istediğimizde kolaylıkla aile hekiminden bu raporu alabiliriz. Ancak işe ilk giriş için öncelikle iş yeri hekimine gözükmemiz gerekmektedir. Bu sebepten öncelikle hangi sağlık kuruluşuna gitmemiz gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunları maddeler halinde tek tek aşağıda bulunan bağlantılar sayesine öğrenebilirsiniz.İş İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Askerlik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Evlilik ( Nikah İşlemleri İçin ) Sağlık Raporu Nasıl Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Öğretmenlik İçin Sağlık Raporu Nasıl, Nereden Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Okul İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Sağlık Raporu Ne Kadardır?

Sağlık raporu ücretleri sağlık raporu almak istediğiniz kuruluşa göre farklılık arz etmektedir. Aile hekimlerinden alacağınız sağlık raporları tamamen ücretsizdir. Ancak devlet hastanelerinde tek hekim ücreti 50 TL, eğitim araştırma hastanelerinde tek hekim ücreti 75 TL’dir. Şayet devlet hastanelerinde sağlık kuruluna gözükmeniz gerekirse de bunun ücreti 200 TL olarak belirlenmiştir. Eğitim araştırma yani üniversite hastanelerinde ise bu işlemin ücreti 300 TL’dir. Özel sağlık kuruluşlarında yani özel hastanelerde ise fiyatlar farklılık gösterir. Bazıları oldukça fazla fiyatlar talep ederken bazıları da devlet hastanelerinde bulunan fiyat listesini uygular. Bunun için önceden fiyatını sormak yararınıza olacaktır.

Bu yazımızda sağlık raporu alınan yerler, sağlık raporu hangi kurumdan, hangi hastanelerden alınır, hemen alınır mı, kimden alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SAĞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.