Sağlık çalışanlarına verilecek olan yıpranma payı ile ilgili uzun zamandır süren çalışmaların artık sonuna gelindi. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı detayları belli oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalara göre, sağlık çalışanları sadece mesai saatleri dışında tutmuş oldukları nöbetler için yıpranma payı alacaklar. Ayda ortalama 7 gün mesai saatleri dışında 8 saat çalışan bir sağlıkçı 2.5 yıl erken emeklilik hakkı kazanabilmesi için 82 yıl çalışması gerekecek.

Geçtiğimiz hafta sonu Van’da 14 Mart Tıp Bayramı’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, sağlık çalışanlarının haklarında yapılacak düzenlemeler hakkında önemli bilgiler verdi. Davutoğlu, sağlık çalışanlarının tutmuş oldukları nöbet saatlerine göre 15 gün ile 90 gün arasında fiili hizmet zammı alabileceklerini ve bu yöntemle 3 yıla kadar erken emekli olabileceklerini belirtti.Sağlık çalışanları uzun zamandır yapılacak olan bu düzenlemeleri bekliyorlardı. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen hazırlıklar sağlık çalışanlarını mutlu etmeyecek gibi görünüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarının iyice anlaşılabilmesi için öncelikle fiili hizmet zammı sisteminin nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgiler sunalım.

Fiili Hizmet Zammı Nasıl İşliyor?

5510 sayılı sosyal güvenlik yasası uyarınca fiili hizmet zammı uygulamasında, risk grubuna göre, çalışılan her 360 gün için prim ödeme süresine 60 ile 180 gün arasında ilave yapılıyor. Örneğin 60 gün yıpranma hakkı olan kişi normalde 360 gün çalışmışsa 420 gün; 180 gün yıpranma hakkı olan da 540 gün çalışmış kabul ediliyor. Bu şekilde kazanılabilecek fiili hizmet zammı süreleri yeraltı maden işçileri hariç 5 yılı geçemiyor.

2008’e kadarki uygulamada, fiili hizmet zammı süresinin tamamı emeklilik yaşından düşülebiliyordu. 2008’den sonra bu “yarıya” indirildi. Dolayısıyla asker, polis ve yeraltı maden işçileri hariç olmak üzere, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe başlayanlar en fazla 2.5 yıl erken emekli olabilecekler. Emekli aylıkları ise 5 yıl daha fazla çalışmış gibi hesaplanarak, daha yüksek bir rakam üzerinden bağlanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmaya göre, nöbet tutmayan sağlık çalışanları yıpranma hakkından yararlanamayacak. Nöbet tutan sağlık çalışanları ise sadece mesai dışındaki nöbetleri için yıpranma hakkından yararlanacak. Örneğin, 16.00 ile 24.00 saatleri arasında nöbet tutan bir kişi için saat 18.00’den sonraki (6 saatlik) kısım hesaplamaya dahil edilecek. 24.00-08.00 saatleri arasında nöbet tutanların ise 8 saat çalıştığı kabul edilecek. Asistan doktorlarda yaygın olan 24 saat esasına göre nöbet tutanlar ise mesai dışındaki 15 saatlik bölüm için yıpranmadan yararlanacak.

Yapılacak olan düzenleme ile ayda 7 gün mesai saati dışında 8 saat nöbet tutan bir sağlık çalışanının elde ettiği yıpranma süresi 1 gün olarak kabul görecek. Ayda yedi günden yılda 84 gün nöbet tutan sağlık çalışanı, bu sürenin dörtte biri oranında yani 21 gün yıpranma hakkı elde edecek. Emeklilik yaşı ise yıpranma süresinin yarısı olan 11 gün erkene alınacak. Bu hesapla bir sağlık çalışanının 2.5  yıl erken emekli olabilmesi için 82 yıl çalışması gerekmektedir. 1 sene erken emekli olabilmesi için ise 33 sene çalışması gerekmektedir. Yılda 90 gün yıpranma hakkı elde edebilmek için ise her yıl 192 gün 24 saat esasına göre nöbet tutmak gerekecek. Bu tempoyla aralıksız 10 yıl çalışan sağlıkçının emeklilik yaşı 2.5 yıl öne çekilecek. Bu da sürdürülebilir bir çalışma temposu olarak görülmüyor.

Sağlık Çalışanlarına 72 Yaşına Kadar Çalışma İmkanı

Yapılacak olan düzenlemelerden bir tanesi de Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan doktorların 67 yaşına kadar çalışabilmeleri. 67 yaşını geçmelerinin ardından ise işyeri ve hekim isterse birer senelik uzatmalarla beraber 72 yaşına kadar çalışma hakkı elde edebilecek.

Sağlık Sen Başkanı Metin Memiş, “Sadece nöbet tutan sağlık personeline, yıpranma payı verilecek olması, sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamayacaktır. Yıpranma herkesin hakkıdır” dedi.

112 Doktorlarının Yıpranma Payı

112 acil sağlık hizmetlerinde çalışanları ise ayrı bir sürpriz bekliyor. 112 görevlileri 24 saat çalışıp 48 saat dinlendikleri için mesai dışında da olsa haftada ilk 45 saatlik bölüm normal çalışma kabul edilecek. Bu rakamı aşan süreler yıpranma hesabında dikkate alınacak. Doktorların her an hastaneye gelmek üzere evde tuttuğu “icap nöbetleri” de yıpranma hesabına dahil edilecek.

Sağlık çalışanlarına sağlanacak yıpranma payı hakkı özel hastane ve vakıf üniversiteleri hastanelerinde çalışanları da kapsayacak. Onlar da nöbet tuttukları saatlere göre yıpranma payı alacaklar. Yıpranma payı hakkında yapılacak olan düzenlemeler, kamuda görev yapan sağlık çalışanlarının emekli ikramiyelerini de etkileyecek. 3 sene yıpranma hakkı elde eden ve normalde 30 sene çalışan birisi, 33 yıl üzerinden emekli ikramiyesi elde etmiş olacak.

Doktorların emekli aylıklarında yapılacak iyileştirmelerden, daha önce emekli olmuş kişiler de yararlanacak. Kamudan emekli olan hekim ve diş hekimlerinin aylıkları 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerin emekli aylıkları ise 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkarılacak. Ancak, bunun için yasal düzenleme gerekecek.

Sağlık Çalışanlarının Yıpranma Payından Yararlanma Şartları

Yıpranma hakkından yararlanabilmek için, yıpranmaya tabi işte en az 3 bin 600 gün (10 yıl) çalışmak gerekiyor. Yeraltı maden işçilerinde bu süre bin 800 gün (5 yıl) olarak uygulanıyor.

Bu yazımızda sağlık çalışanlarına yıpranma payı son dakika, sağlık çalışanlarına yıpranma payı son haber, sağlık çalışanlarına yıpranma payı ne zaman çıkacak, sağlık çalışanlarına yıpranma payı kimleri kapsıyor, sağlık çalışanlarına yıpranma payı yasa tasarısı, sağlık çalışanlarına yıpranma 2016 hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

 


DİĞER YIPRANMA PAYI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yıpranma payı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yıpranma payı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.