Vatandaşların kesinleşmiş ceza ve güvenlik kayıtlarının bulunduğu sicil belgesine adli sicil kaydı denilmektedir. Vatandaşlardan iş başvurularında, burs işlemlerinde ve daha birçok işlemi gerçekleştirebilmek için adli sicil kaydı yani sabıka kaydı talep edilmektedir. Adli sicil kaydı hakkında aşağıda bulunan konularda detaylı bilgiler paylaştık. Bunları da inceleyebilirsiniz.

  • Sabıka Kaydı Nedir Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • Adli Sicil Kaydı Nereden ve Nasıl Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı Nasıl Silinir Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Sabıka kaydı çıkartmak önceleri oldukça zor bir işlemdi. Kişiler sabıka kaydı sorgulamak için adliye binalarına giderler ve uzun kuyruklar beklemek zorunda kalırlardı. Bu zaman olarak oldukça meşakkatli bir işlemdi. Ancak artık günümüz teknolojilerinin hızla gelişmesi ve hayatımıza giren E-Devlet Kapısı sayesine birçok işlem gibi sabıka kaydı sorgulama işlemini de online olarak gerçekleştirebiliyoruz. Peki ama nasıl?E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama

Sabıka kaydı sorgulama işlemini bir süredir internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Bunu gerçekleştirebileceğimiz mecra ise tabi ki E-Devlet Kapısı. Sabıka kaydı yani adli sicil kaydı internet üzerinden E-Devlet harici başka bir yerden temin edilememektedir. Sabıka kaydı sorgulamak için ise aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak E-Devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Öncelikle sabıka kaydı sorgulamak için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Ne yazık ki bu işlemi şifresiz olarak gerçekleştirebileceğimiz bir alan bulunmamaktadır. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz. Daha sonra yukarıda vermiş olduğum bağlantıdan E-Devlet’e T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmanızın ardından “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” Seçeneğini işaretleyerek devam diyoruz. Karşımıza adli sicil kaydı belgesini neden talep ettiğinizi soran bir form gelecektir. Burada yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanızın ardından “Sorgula” butonuna basarak adli sicil kaydınıza ulaşabilirsiniz.

Şayet adli sicil kaydınız bulunmuyorsa “YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI YOKTUR. ” şeklinde bir ibareyle karşılaşırsınız. Dosyayı indirebilmek için ise sağ üstte yer alan Dosyayı İndir seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

E-Devlet Sabıka Kaydı Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

E-Devlet kapısı üzerinden almış olduğunuz sabıka kaydı belgesi geçerlilik süresi 6 aydır. Bu belge 6 ay sonra geçerliliğini yitirir. Ancak bazı iş başvurularında sabıka kaydı belgesinin güncel olmasını yani daha yakın bir tarihte ( 1 hafta, 1 ay gibi ) alınmasını talep etmektedirler. Bu durumda bahsettiğimiz şekilde sabıka kaydınızı yeniden çıkartıp ilgili iş yerine teslim edebilirsiniz. Sabıka kaydı hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ADLİ SİCİL KAYDI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, adli sicil kaydı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan adli sicil kaydı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.