Rusya, 17 milyon kilometre karelik alanı ile Dünyada en büyük yüzölçümüne sahip ülkedir. Öyle ki bu yüz ölçümü ile Dünyanın sekizde birini kapsamaktadır. 150 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Rusya, Dünyanın sekizinci büyük ekonomisi durumundadır. Bundaki en büyük sebep kuşkusuz petrol ve doğalgaz gibi devasa kaynaklara sahip olmasıdır. Ülkede işsizlik yüzde 4’ün altındadır. Büyük bir iş hacmi olan Rusya’da yetişmiş olan kalifiye eleman sayısı ile yeterli görülmemektedir. Bu sebepten Rusya yabancı işçilere kapılarını açmıştır ve her sene binlerce kişi Rusya’da çalışmak için bu ülkeye göç etmektedir. Yapılan araştırmalara göre yetişmiş olan personel sayısı bakımından Rusya’da 5 milyona yakın eksik olduğu belirtilmektedir. Bu açık sadece ülke içerisinde değil aynı zamanda farklı ülkelerden temin edilmektedir. Özellikle Türkiye’nin yakın olmasından dolayı ülkemizden Rusya’da iş bulmak için yapılan başvuruların sayısı bir hayli fazladır ve bu talepler de karşılıksız kalmamaktadır. Rusya’da yaşayan toplam nüfusun yüzde 8.6’sını Türkler oluşturmaktadır. Sizler de Rusya’da çalışmak istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız, iş fikirleri ve iş imkanları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Rusya’da İş İlanları 2023

2016 yılına kadar yüz binlerce Türk vatandaşı Rusya’da çalışmak için bu ülkeye göç etmişti. Bundaki en büyük sebep iş hacminin fazla olması ve Rusya’nın Türk işçilerden herhangi bir vize talep etmemesiydi. Ancak bu durum değişti. Artık Rusya Türkiye’den göç etmek veya burada iş bulmak isteyen vatandaşlardan vize talep ediyor. 180 gün süre içerisinde 90 gün vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz. Fakat bu süreyi aşan sürelerde çalışmak istiyorsanız vize talep etmek zorundasınız. Ancak endişe etmeyin Rusya’da çalışan açığı fazla olduğu için kolay bir şekilde belgelerinizi tamamlayabilir ve çalışma izni alabilirsiniz. Her sene yüz binlerce Türk vatandaşı Rusya’da iş arıyorum ve nasıl iş bulabilirim merak etmektedir. Bu konuya değinmeden önce hangi mesleklerde çok sayıda personel açığı var bahsetmek gerekiyor.Rusya’da iş olanakları oldukça fazladır. Rusya’da; doktor, öğretmen, şoför, elektrik teknikeri, elektrikçi, fırıncı, iş güvenliği uzmanı, garson, özel güvenlik görevlisi, masör, kasap, kaynakçı, mimar, kurpiyer, inşaat mühendisi, makine mühendisi, mimar, operatör, vasıfsız işçi gibi sayısız meslek grubu için her sene çok sayıda personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapılmaktadır. Rusya’da ne iş yapılır ve Rusya’da hangi işler yapılabilir diyen vatandaşlarımız için neredeyse tüm sektörlerde iş imkanları bulunmaktadır. Enerji, elektrik, inşaat, tekstil, PVC, plastik, döner, otel, triko gibi sayısız iş kolunda çok sayıda iş olanakları vardır. Sizler de Rusya’da çalışma fırsatları elde edebilirsiniz. Peki ama nasıl? Rusya’da iş ilanları için nasıl iş başvurusu yapabilirsiniz, bu ilanları nasıl ve nereden bulabilirsiniz?

Rusya’da Nasıl İş Bulunur?

Rusya iş ilanları

Rusya her sene muazzam bir hızla büyümesini sürdürmektedir. Ülkedeki gelir dağılımı ise günden güne iyileşiyor. Hal durum böyle olunca Rusya’da iş aramak için çok sayıda kişi başvuru gerçekleştiriyor. Rusya yurt dışından çok sayıda personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapıyor. Sizler de saydığımız yöntemler ile Rusya’da iş bulabilirsiniz.

Rusya’da iş bulmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem İŞKUR’dur. İŞKUR sadece ülkemiz genelinde olan ilanları yayınlamamaktadır. Aynı zamanda yurt dışı iş ilanları da yine kurumca yayınlanmaktadır. Her sene Türk işçi arayan birçok şirket iş arama kurumuna ilanlar vermektedir.

Kullanabileceğiniz diğer bir yol ise Rusya iş fikirleri yayınlayan iş bulma siteleri aracılığı ile başvurunuzu yapmaktır. www.hh.ru ve https://www.superjob.ru/ iş arama siteleri arasında en popüler olanlardır. Tabi bu siteler Rusça’dır. Ancak Rusça bilmiyorsanız da iş bulmak için bir yöntem daha bulunmaktadır.

Rusya’da çalışmak için çok kullanılan yöntem Rusya’da işçi alımı yapan Türk firmalar üzerinden başvuru yapmaktır. Rusya’da inşaat, otel, şantiye gibi sayısız iş kolunda sayısız Türk firması aktif olarak faaliyet göstermektedir ve bu firmalar eleman açıklarını çoğu zaman ülkemiz vatandaşlarından karşılamaktadırlar. Peki Rusya’da işçi arayan Türk firmaları hangileridir?

Rusya’da İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Rusya iş imkanları

Rusya’da Türk vatandaşlara karşı ayrı bir sempati duyulmaktadır. Bu sebepten ve çalışma koşullarının ülkemize nazaran daha iyi olmasından dolayı çok sayıda vatandaşımız çalışmak için bu ülkeyi tercih etmektedir. Hali hazırda devlette.com sitemiz üzerinde yayınlanan Rusya için yurt dışı iş olanakları yayınlamış olan Türk firmaların listesi aşağıdadır.

Yukarıda saymış olduğumuz firmalar ya Rusya’da fabrikalara ve mağazalara sahip ya da bu ülkede çeşitli iş kollarında faaliyetlerde bulunuyor. Bu firmalar her sene çok sayıda personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştiriyor. Bu firmalara nasıl iş başvurusu yapabileceğinizi ise ilgili konularda detaylı bir şekilde anlattık.

Rusya’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Rusya iş başvuruları

Rusya ile Türkiye’nin ilişkileri son yıllarda büyük bir hızla artmaktadır. İki ülke arasındaki bu sıcak gelişmeler neticesinde bu ülkede yaşamak ve yerleşmek isteyen çok sayıda Türk vatandaşı bulunmaktadır. Bu kişiler için Rusya’da yaşam ve maliyetler hakkında bilgi vermek gerekiyor. Ülkede ortalama maaşlar 100 bin Ruble seviyesindedir. Bu rakam da yaklaşık olarak 9500 TL’ye tekabül etmektedir. Yapılan araştırmalara göre ortalama maaşlar birkaç sene içerisinde 120 bin ruble seviyelerine çıkacağı öngörülmektedir. Ülkede doğalgaz, benzin, kira, elektrik gibi giderler oldukça düşüktür. Bu sebepten dolayı elde etmiş olduğunuz maaşlar Rusya’da rahat yaşayabilmek için yeterli kabul edilmektedir.

Rusya’nın başkenti Moskova’dır. Bunun dışında St Petersburg, Kazan, Novosibirsk, Samara, Kaliningrad, Krasnodar, Nini Novgorod, Rostov, Astrahan, Soçi, Veliky Novgorod, Saratov diğer önemli şehirleridir. Tüm bu şehirlerde farklı iş kollarında iş bulabilmek mümkündür.

Ek Bilgi : Rusya’da çalışma saatleri yani mesai saatleri haftanın 4 gününe indirilmiş durumdadır. Yeni başlanan bu uygulama ile artık haftanın sadece 4 günü çalışılmaktadır. Bu durumunda çalışan verimliliğini arttırdığı hesaplanmıştır.

Bu yazımızda Rusya’da çalışacak eleman arayanlar, iş başvuruları, iş başvuru formu, iş imkanları, iş olanakları gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RUSYA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, rusya konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan rusya duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.