Ruhsat; bir ürünün kullanımına devlet tarafından izin verildiğini ve devletin bu ürünün kullanıldığından haberdar olduğunu gösteren belgedir. Ruhsat; araba, silah gibi ürünlerde çok önemli bir değere sahiptir.

Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma günümüzde en fazla suçla sonuçlanan sebeptir ve büyük bir suçtur. Ruhsatsız silah taşımak ve ruhsatsız silah bulundurmak aynı suçtur ve aynı cezaya sahiptir. Ateşli silah bulundurmanın cezası silah ve mermilerin sayısının ya da niteliklerinin ehemmiyetine göre değişmektedir. Beş ile sekiz yıl arasında değişen hapis cezası, beş yüz günden beş bin güne kadar değişebilen de para cezası şeklinde bir hükme sahiptir. Eğer silahın niteliği az ve bir adet ise taşınan mermilerin sayısı da az ise ev ya da iş yerinde bulunduran kişi iki yıla kadar artabilen hapis ve yirmi beş gün ile yüz gün arasında değişebilen miktarda para cezasına çarptırılır.Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma cezası ne kadardır?

Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurmanın cezası silahın ve merminin niteliğine ve sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Silahın ya da merminin ciddiyeti arttıkça verilen ceza da beş ile sekiz yıla kadar artabilmektedir. Eğer silah vahim bulunmazsa kişinin cezası altı aya kadar hapis ya da yüz güne kadar para cezası olabilmektedir. Kuru sıkı olarak alınmış yani yalnızca ses çıkaran silahlar ya da gaz fişeği benzerlerini atabilen silahların öldürmeye elverişli şekilde yeniden düzenlenmesi halinde de ruhsatsız silah taşıyan ya da bulunduran bir kişiye uygulanan ceza uygulanacaktır. Oldukça fazla cezai yaptırımı olan ruhsatsız silah taşımak veya bulundurmak konularında sorun yaşamamak için silah bulunduracak veya taşıyacaksak bunu yasalar çerçevesinde gerçekleştirmemiz ve gerekli izinleri almamız gerekmektedir. Bunun için silah taşıma ruhsatı nasıl alınır konumuza göz gezdirmenizi öneriyoruz.


DİĞER RUHSATSIZ SİLAH TAŞIMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ruhsatsız silah taşıma konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ruhsatsız silah taşıma duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.