Anma, kutlama, nişan, evlenme, ölüm gibi sebeplerle yapılan toplantılara tören denilmektedir. Okullarda bazı özel günler için çeşitli törenler gerçekleştirilir. 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 10 Kasım gibi çeşitli zamanlarda yapılan bu törenlere okullarda eğitim gören öğrenciler, öğretmenler ve idareciler katılmaktadırlar. Peki öğrencilerin, idarecilerin veya öğretmenlerin bu törenlere katılmaları zorunlu mudur? Katılmama durumunda herhangi bir cezası var mıdır?

Törenlere Katılmak Zorunlu Mudur?

Milli Eğitim Bakanlığı yani bilinen kısa adıyla MEB tarafından yayınlanmış olan Ödül ve Disiplin Yönetmeliği’nde bu husus detaylı olarak verilmiştir. Buna göre;Okula geldiği halde özürsüz olarak derslere, törenlere, etütlere, diğer eğitici çalışmalara, sınavlara, atölye, laboratuvar ve uygulama çalışmalarına katılmamak veya katıldıktan ayrılmak ve okulu terk etmek,

Okulda bulunduğu halde kasıtlı olarak bayrak törenlerine katılmamak, özürsüz olarak bayram törenlerine gelmemek disiplin cezası gerektiren hallerden bir tanesidir. Bu sebepten dolayı resmi törenlere katılamayacağınızda bir mazeretinizin bulunması ( hastalık gibi..) gerekmektedir. Aksi durumda yönetmelikçe suç işlemiş sayılırsınız.

Resmi Törenlere Katılmama Cezası Nedir?

Resmi törenlere katılmayan öğrenciler hakkında yönetmeliğe göre disiplin cezası verilebilir. Uyarı, mahrumiyet, kınama, okuldan uzaklaştırma verilebilecek olan cezalardandır.

Öğretmenlerin ve müdürlerin katılmaması durumu ise daha farklıdır. Bu kişilere ise Bakanlık’ça gerekli yasal işlemler başlatılmaktadır. Üstelik bu törenlerde aşağıdaki gibi kılık kıyafet yönetmeliğine uygun giyinilmelidir.

Törenlerde görev ve sorumluluklar

MADDE 5 – (1) Bayrak törenleri, okul/kurum müdürünün denetim ve gözetiminde müdür yardımcısı, beden eğitimi öğretmeni ve müzik öğretmeni ile diğer görevli öğretmenlerce hazırlanıp yürütülür. Birleştirilmiş sınıflı okullarda bayrak töreni müdür yetkili öğretmen tarafından yapılır:

a) Törenlere; okul/kurum müdürü, müdür başyardımcısı, müdür yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler ile tören alanında bulunan diğer görevliler kılık kıyafet yönetmeliğine uygun bir şekilde hazır ol duruşunda katılırlar.

Bu yazımızda bayram törenine, resmi törenlere katılmak zorunlu mudur, resmi törenlere katılmamanın herhangi bir cezası var mıdır, cezası nedir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TÖRENLERE KATILMAMA CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, törenlere katılmama cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan törenlere katılmama cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.