Dini bayramlar yıllık izinden sayılır mı?

Yıllık izin çalışanların en temel haklarından bir tanesidir. Bunun bir hak olmasının yanında kanunlarla da koruma altına alınmış ve işçisin vazgeçmesine veya işverenin kullandırmamasına izin verilmeyen bir izin çeşididir. Yıl boyunca yoğun bir mesai harcayan çalışanlar fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmaktadırlar ve bu sebepten dolayı dinlenme hakları doğmaktadır. Bu sebepten dolayı yıllık izin hakkı kullanması ve bu süreç zarfında dinlenmesi gerekmektedir. İşçi yıllık izin yapmak istemese ve bunu para olarak almak istese bile bu mümkün olan bir durum değildir. Bunların yanında yıllık izin kullanılması hususunda oldukça merak edilen konular bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yıllık izninin ulusal, resmi ve dini bayram günlerine denk gelmesi durumudur. Şayet yıllık izniniz bu günlere denk gelirse bu günler yıllık izinden düşülür mü? Gelir beraber inceleyelim.

Resmi tatil günleri yıllık izinden sayılır mı?

Yıllık izne çıktığınızda tatil gününüz içine; Ramazan Bayramı ( Şeker Bayramı ), Kurban Bayramı, arefe günü gibi dini bayram tatillerinin yanında 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerine denk gelebilmektedir. Böyle durumlarda işçilerin ve memurların yıllık izin durumları merak edilmektedir. Örnek olarak yıllık izninden bir hafta kullanan bir memur Pazartesi günü yıllık izne çıkmış ise diğer hafta başı olan Pazartesi günü dönmelidir. Fakat araya 23 Nisan gibi bir resmi tatil günü girmiş ise, bu tarih yıllık izinden düşülmeyecek ve memur bir gün sonra olan Salı günü iş yerine dönecektir.Ayrıca hafta sonu durumu da merak edilmektedir. Bu konuda detaylı bilgilere ise hafta sonu yıllık izinden sayılır mı konusunda detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Aşağıda dini bayramlar hariç resmi tatil günlerimiz verilmiştir. Bu resmi tatil günleri şayet yıllık izninize denk gelirse, bu günler yıllık izin hakkınızdan sayılmamaktadır.

01 OcakYılbaşı
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
01 MayısEmek ve Dayanışma Günü*
19 MayısAtatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
15 Temmuz15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 AğustosZafer Bayramı
28 EkimCumhuriyet Bayramı Arefesi
29 EkimCumhuriyet Bayramı

Devlet Personel Başkanlığı bu husus hakkında bir görüş yazısı belirtmiştir. Bu görüş yazısını aşağıda paylaştık.

DPB dini bayramların yıllık izinden sayılması
DPB resmi tatillerin yıllık izinden sayılması

Bu yazımızda resmi tatiller ve dini bayramlar yıllık izinden yani senelik izinden sayılır mı, işçi ve memurlara resmi tatil günleri yıllık izinden düşülür mü konularında ve iş kanunu hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında sor, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YILLIK İZİN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yıllık izin konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yıllık izin duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.