Resmi Tatil Nedir, Ne Demektir?

Resmi tatil, herhangi bir ülkede devlet otoriteleri tarafından kamu kuruluşlarının ve okulların tatil edildiği kısa dönemlere denilmektedir. Dini, milli, veya kültürel öneme sahip olan günler birçok ülkede resmi tatil olarak ilan edilmektedir. Resmi tatiller genel olarak 1 ile 5 gün uzunluğunda değişmektedir. Resmi tatiller yasalarca belirlenmiştir.

Resmi tatil günlerinde çalışan kişiler ücretlerini %100 zamlı olarak almaktadırlar. Bu hususta detaylı bilgilere resmi tatil günlerinde çalışma hakkındaki yazımızdan detaylı olarak elde edebilirsiniz. Peki ülkemizde hangi günler resmi tatil olarak geçmektedir?2018 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller yazımızın başında da belirttiğimiz üzere önceden belli olan ve yasada belirtilen günlerdir. Aşağıdaki tabloda 2018 yılında hangi günleri resmi tatil olarak geçireceğimiz açıkça belirtilmiştir. Bu günler haricindeki zamanlar resmi tatil olmamaktadır.

Çalışanlar işçiler, emekçiler, öğretmenler, memurlar ve öğrenciler ile diğer meslek erbapları 2018 yılında 15 buçuk gün resmi tatil yapacaklardır. Bu tatil günleri aşağıdaki tablodadır.

SüreAyGün
Yılbaşı1 Gün01 OcakPazartesi
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 Gün23 NisanPazartesi
Emek ve Dayanışma Günü1 Gün1 MayısSalı
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı1 Gün19 MayısCumartesi
Ramazan Bayramı ArifesiYarım Gün14 HaziranPerşembe
Ramazan Bayramı1. Gün15 HaziranCuma
Ramazan Bayramı2. Gün16 HaziranCumartesi
Ramazan Bayramı3. Gün17 HaziranPazar
15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü1 Gün15 TemmuzPazar
Kurban Bayramı Arifesi Yarım Gün20 AğustosPazartesi
Kurban Bayramı 1. Gün21 AğustosSalı
Kurban Bayramı 2. Gün22 AğustosÇarşamba
Kurban Bayramı3. Gün23 AğustosPerşembe
Kurban Bayramı4. Gün24 AğustosCuma
Zafer Bayramı 1 Gün30 AğustosPerşembe
Cumhuriyet Bayramı 1.5 Gün28-29 EkimPazar ve Pazartesi

Bu sene Bakanlar Kurulu tarafından alınan ani bir karar ile Kurban Bayramı tatili on güne çıkarıldı. Ancak burada çok karıştırılan bir konu bulunmaktadır. On gün sürenin tamamı resmi tatil ilan edilmemiş, idari tatil ilan edilmiştir. İdari tatil ve resmi tatil birbirlerinden ayrılan kavramlardır. İdari tatilde sadece memurlar tatil yapacaklardır. İşçi ve emekçiler yine çalışmaya devam edecek olup, onlar için tatil yukarıda belirttiğimiz günlerdir. İdari tatil hakkında daha detaylı bilgilere İdari Tatil yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2018 yılı resmi tatil günleri takvimi üzerinde de rahatça görebileceğiniz gibi bu sene çoğu resmi tatil günü hafta sonuna denk geliyor. Çok sayıda kişi bu sebepten dolayı harici olarak tatil yapamayacak. Bu yazımızda Resmi gazete resmi tatil günleri nelerdir, hangi günler resmi tatil günleridir, resmi tatil hesaplama programı, resmi tatil olan günler gibi konuları detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzde dile getirebilirsiniz.


DİĞER RESMİ TATİL GÜNLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, resmi tatil günleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan resmi tatil günleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.