Resmi Tatil Nedir, Ne Demektir?

Resmi tatil, herhangi bir ülkede devlet otoriteleri tarafından kamu kuruluşlarının ve okulların tatil edildiği kısa dönemlere denilmektedir. Dini, milli, veya kültürel öneme sahip olan günler birçok ülkede resmi tatil olarak ilan edilmektedir. Resmi tatiller genel olarak 1 ile 5 gün uzunluğunda değişmektedir. Resmi tatiller yasalarca belirlenmiştir.

Resmi tatil günlerinde çalışan kişiler ücretlerini %100 zamlı olarak almaktadırlar. Bu hususta detaylı bilgilere resmi tatil günlerinde çalışma hakkındaki yazımızdan detaylı olarak elde edebilirsiniz. Peki ülkemizde hangi günler resmi tatil olarak geçmektedir?2019 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller yazımızın başında da belirttiğimiz üzere önceden belli olan ve yasada belirtilen günlerdir. Aşağıdaki tabloda 2019 yılında hangi günleri resmi tatil olarak geçireceğimiz açıkça belirtilmiştir. Bu günler haricindeki zamanlar resmi tatil olmamaktadır.

Çalışanlar işçiler, emekçiler, öğretmenler, memurlar ve öğrenciler ile diğer meslek erbapları 2019 yılında 15 buçuk gün resmi tatil yapacaklardır. Bu tatil günleri aşağıdaki tablodadır.

SüreAyGün
Yılbaşı1 Gün01 OcakPazartesi
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 Gün23 NisanSalı
Emek ve Dayanışma Günü1 Gün1 MayısÇarşamba
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı1 Gün19 MayısPazar
Ramazan Bayramı ArifesiYarım Gün3 HaziranPazartesi
Ramazan Bayramı1. Gün4 HaziranSalı
Ramazan Bayramı2. Gün5 HaziranÇarşamba
Ramazan Bayramı3. Gün6 HaziranPerşembe
15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü1 Gün15 TemmuzPazartesi
Kurban Bayramı Arifesi Yarım Gün10 AğustosCumartesi
Kurban Bayramı 1. Gün11 AğustosPazar
Kurban Bayramı 2. Gün12 AğustosPazartesi
Kurban Bayramı3. Gün13 AğustosSalı
Kurban Bayramı4. Gün14 AğustosÇarşamba
Zafer Bayramı 1 Gün30 AğustosCuma
Cumhuriyet Bayramı Yarım Gün28 EkimPazartesi
Cumhuriyet Bayramı 1 Gün29 EkimSalı

Bu sene Bakanlar Kurulu tarafından alınan ani bir karar ile Kurban Bayramı tatili on güne çıkarıldı. Ancak burada çok karıştırılan bir konu bulunmaktadır. On gün sürenin tamamı resmi tatil ilan edilmemiş, idari tatil ilan edilmiştir. İdari tatil ve resmi tatil birbirlerinden ayrılan kavramlardır. İdari tatilde sadece memurlar tatil yapacaklardır. İşçi ve emekçiler yine çalışmaya devam edecek olup, onlar için tatil yukarıda belirttiğimiz günlerdir. İdari tatil hakkında daha detaylı bilgilere İdari Tatil yazımızdan ulaşabilirsiniz. Tüm bu tatil günlerinin dışında bazı günler tatil sanılmaktadır. Bu tatil olmayan günlere de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • 24 Nisan Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 2 Mayıs Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 18 Mayıs Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 6 Ekim Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 10 Kasım Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 24 Kasım Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 31 Aralık Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN

2019 yılı resmi tatil günleri takvimi üzerinde de rahatça görebileceğiniz gibi bu sene çoğu resmi tatil günü hafta sonuna denk geliyor. Çok sayıda kişi bu sebepten dolayı harici olarak tatil yapamayacak. Bu yazımızda Resmi gazete resmi tatil günleri nelerdir, hangi günler resmi tatil günleridir, resmi tatil hesaplama programı, resmi tatil olan günler gibi konuları detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzde dile getirebilirsiniz.


DİĞER RESMİ TATİL GÜNLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, resmi tatil günleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan resmi tatil günleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.