Resmi Tatil Nedir, Ne Demektir?

Resmi tatil, herhangi bir ülkede devlet otoriteleri tarafından kamu kuruluşlarının ve okulların tatil edildiği kısa dönemlere denilmektedir. Dini, milli, veya kültürel öneme sahip olan günler birçok ülkede resmi tatil olarak ilan edilmektedir. Resmi tatiller genel olarak 1 ile 5 gün uzunluğunda değişmektedir. Resmi tatiller yasalarca belirlenmiştir.

Resmi tatil günlerinde çalışan kişiler ücretlerini %100 zamlı olarak almaktadırlar. Bu hususta detaylı bilgilere resmi tatil günlerinde çalışma hakkındaki yazımızdan detaylı olarak elde edebilirsiniz. Peki ülkemizde hangi günler resmi tatil olarak geçmektedir?2023 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller yazımızın başında da belirttiğimiz üzere önceden belli olan ve yasada belirtilen günlerdir. Aşağıdaki tabloda 2023 yılında hangi günleri resmi tatil olarak geçireceğimiz açıkça belirtilmiştir. Bu günler haricindeki zamanlar resmi tatil olmamaktadır.

Çalışanlar işçiler, emekçiler, öğretmenler, memurlar ve öğrenciler ile diğer meslek erbapları 2023 yılında 15 buçuk gün resmi tatil yapacaklardır. Bu tatil günleri aşağıdaki tablodadır.

SüreAyGün
Yılbaşı1 Gün01 OcakCumartesi
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 Gün23 NisanCumartesi
Emek ve Dayanışma Günü1 Gün1 MayısPazar
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı1 Gün19 MayısPerşembe
Ramazan Bayramı ArifesiYarım Gün1 MayısPazar
Ramazan Bayramı1. Gün2 MayısPazartesi
Ramazan Bayramı2. Gün3 MayısSalı
Ramazan Bayramı3. Gün4 MayısÇarşamba
15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü1 Gün15 TemmuzCuma
Kurban Bayramı Arifesi Yarım Gün8 TemmuzCuma
Kurban Bayramı 1. Gün9 TemmuzCumartesi
Kurban Bayramı 2. Gün10 TemmuzPazar
Kurban Bayramı3. Gün11 TemmuzPazartesi
Kurban Bayramı4. Gün12 TemmuzSalı
Zafer Bayramı 1 Gün30 AğustosSalı
Cumhuriyet Bayramı Yarım Gün28 EkimCuma
Cumhuriyet Bayramı 1 Gün29 EkimCumartesi

Bu sene Bakanlar Kurulu tarafından alınan ani bir karar ile Kurban Bayramı tatili on güne çıkarıldı. Ancak burada çok karıştırılan bir konu bulunmaktadır. On gün sürenin tamamı resmi tatil ilan edilmemiş, idari tatil ilan edilmiştir. İdari tatil ve resmi tatil birbirlerinden ayrılan kavramlardır. İdari tatilde sadece memurlar tatil yapacaklardır. İşçi ve emekçiler yine çalışmaya devam edecek olup, onlar için tatil yukarıda belirttiğimiz günlerdir. İdari tatil hakkında daha detaylı bilgilere İdari Tatil yazımızdan ulaşabilirsiniz. Tüm bu tatil günlerinin dışında bazı günler tatil sanılmaktadır. Bu tatil olmayan günlere de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • 24 Nisan Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 2 Mayıs Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 18 Mayıs Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 6 Ekim Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 10 Kasım Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 24 Kasım Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 31 Aralık Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN

2023 yılı resmi tatil günleri takvimi üzerinde de rahatça görebileceğiniz gibi bu sene çoğu resmi tatil günü hafta sonuna denk geliyor. Çok sayıda kişi bu sebepten dolayı harici olarak tatil yapamayacak. Bu yazımızda Resmi gazete resmi tatil günleri nelerdir, hangi günler resmi tatil günleridir, resmi tatil hesaplama programı, resmi tatil olan günler gibi konuları detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzde dile getirebilirsiniz.


DİĞER RESMİ TATİL GÜNLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, resmi tatil günleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan resmi tatil günleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.