Resmi Gazete, hükümet, meclis, cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından çıkan kararname, yasa, yönetmelik, genelge gibi kararları yayınlamak amacıyla ilk olarak 1921 yılında çıkartılmıştır.  İlk kurulduğunda Ceride-i Resmiye adıyla yayınlanan gazete, 1923 yılından itibaren Resmi Ceride adıyla yayınlanmaya devam etmiş ve 1927 yılı 763. Sayısından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete adı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Resmi Gazete’nin hazırlanışı mevzuat bölümü ve ilan bölümü olmak üzere iki evreden oluşmaktadır. Mevzuat bölümü, Mevzuat Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanır. İlan bölümü, Resmi Gazete’de yayınlanması mecburi olan yargı, ihale ilanları gibi ilanları barındırır. Resmi Gazete, basılma emri verilmesinin ardından Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü’nce saat 23:00’dan sonra basılmaktadır. Resmi Gazete, yılda 364 gün basılmakta olup, mükerrer yayınlar ile beraber 410 sayı yayınlanmaktadır.Resmi Gazete Nerede Satılır?

Resmi Gazete’ye internet ortamından ücretsiz bir şekilde erişim sağlanmaktadır. Resmi Gazete’nin internet adresine yazımızın sonunda bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Resmi Gazete’nin internet sitesi 2000 yılında kullanıma açılmış olup, daha sonra ilk basımdan itibaren tüm yayınlar internet sitesi üzerinde yayınlanmaya başlanmıştır. Yani eski tarihli bir gazete örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında Başbakanlık Basımevi’nden isteyen herkes gazeteyi ücret karşılığı satın alabilmektedir. Ayrıca Resmi Gazete abonelik yolunu seçerseniz posta yolu ile de gönderilmektedir. Yurtiçinden ve yurtdışından dileyen her birey, en az 1 sene süreli olmak şartı ile Resmi Gazete’ye abone olabilmektedir. Resmi Gazete abone bedelleri doğrudan T.C.Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi veznesine yatırılabileceği gibi T.C. Ziraat Bankası’nın Dışkapı/Ankara Şubesindeki 3679775-5001 numaralı hesaba da havale edilebilir. Abone kaydı yapılabilmesi için vezne makbuzunun ibrazı veya banka dekont örneğinin abone açık adresini belirtilen bir yazı ekinde mutlaka T.C.Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi’ne gönderilmesi gereklidir.

Resmi Gazete’ye yıllık abonelik 120 TL olarak belirlenmiştir. Resmi Gazete’nin PTT ile gönderimi halinde bu ücret 195 TL’ye çıkmaktadır. Yurt dışından Resmi Gazete almak isteyenler ise senelik 350 Dolar ödemelidirler.

Resmi Gazeteye İnternet Üzerinden Ulaşmak İçin TIKLAYIN


DİĞER RESMİ GAZETE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, resmi gazete konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan resmi gazete duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.