Resmi gazete; Türkiye’de 7 Şubat 1921 tarihinde çıkarılan gazetedir. Resmi gazete; tamamen Türkiye ile ilgili resmi kararları içeren ve devlet tarafından çıkarılan bir gazetedir. Resmi gazeteye ulaşmak isteyenler Başbakanlık sitesine girerek ulaşım sağlayabilirler.

Resmi gazetenin amacı nedir?

Resmi gazetenin amacı;  • Hükümet,
  • Meclis,
  • Cumhurbaşkanı,
  • Başbakan

Gibi yetkili kişiler tarafından hazırlanan;

  • Kara name,
  • Yasa,
  • Yönetmelik,
  • Genelge gibi belgelerde yer alan kararları yayınlamaktır.

Resmi gazetede yer almayan yasa, yönetmelik ve genelgeler için hiçbir kurum ve kişinin sorumlu tutulması mümkün değildir.

Resmi gazete ne demektir?

Resmi gazete bir ülkenin yasalarının, yönetmeliklerinin takip edilmesi için son derece önemli bir belgedir. Birçok kanun ve yasa bu şekilde değiştirilmekte ve bu sistem ile duyurulmaktadır. Resmi gazete devletin direkt olarak kişilere duyuru yapmasını sağlayan duyuru organıdır demek de mümkündür. Dileyenler resmi gazeteye abone olabilir ya da İnternet üzerinden Başbakanlık sitesine girerek de takip edebilirler.

Danıştay ve Yargıtay kararlarını resmi gazete üzerinden takip etmek mümkündür. Resmi gazete her gün çıkan bir gazetedir. Eski dönemlerde bu sıklıkla çıkmayan gazete ilerleyen zamanlarda çok daha aktif bir şekilde ve detaylı bilgiler ile yayınlanmaya başlanmıştır.

Resmi gazetenin yayım hakkı Başbakanlık elindedir ve başka bir mecra tarafından bu gazetenin yayınlanması ya da farklı bir şekilde yayımlanması suç teşkil etmektedir. Gazetenin baskı hali ile İnternet sitesinde yayınlanan hali arasında bir değişiklik bulunmamaktadır. Ayrıca Resmi Gazete nerede satılır yazımızı da okumanızı öneriyoruz.


DİĞER RESMİ GAZETE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, resmi gazete konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan resmi gazete duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.