Rektör nedir, ne demektir, kimdir?

Rektör; üniversitelerde yer alan bir yetkilidir. Rektör olarak görev yapan kişi üniversitenin en üst karar merciini temsil eder. Rektör akademik olarak da üniversite içerisindeki en üstte yer alan kişidir. Latince olan bu kelimenin karşılığına bakılacak olursa; yöneten anlamına geldiği de görülebilir.

Rektörlerin görevleri nelerdir?

Rektörün görevleri;  • Üniversitelerin amacına uygun bir şekilde yönetilmesini sağlamak ve bunu planlamak,
  • Öğrencilerinin gelişimine katkı sağlamak ve korunmasına dair tedbirler almak,
  • Üniversitenin kurallarını oluşturmak ve koordinasyonunu sağlamak,
  • Senatonun kararlarının uygulanmasını sağlamak,
  • Senatoya kuruluş ile ilgili olarak raporlamaların yapılmasını ve kararların iletilmesini sağlamak,
  • Üniversitenin bütçesini düzenlemek,
  • Üniversitenin kadrosunu oluşturmak,
  • Üniversitenin yatırım programlarını düzenlemek,
  • Gerekli kadro ve birimlerde değişikliklerin yapılmasını sağlamak,
  • Personellerin denetlenmesini ve idare edilmesini sağlamak,
  • Güvenlik ile ilgili bütün tedbirleri almak.

Rektör nasıl olunur?

Rektör olmak için öncelikle bir üniversitede çalışıyor olmanız ve üniversitede öğretim üyesi olarak çalışıyor olmanız gereklidir. Rektör olmak isteyen kişilerin aday olması ve adaylığın ardından yapıla toplantı ile diğer öğretim üyeleri tarafından, oylama sonucu çoğunluğu sağlamak gereklidir.

Çoğunluğun sağlanmasının ardından; YÖK bir sıralama yapar ve sonucu Cumhurbaşkanına sunar. Cumhurbaşkanı tabloyu değerlendirir ve ardından Rektör ataması yapar. Bir rektörün atanması ardından görevi başlar ve 4 yıl boyunca devam eder. Rektör olmak isteyen biri bu göreve 2 kere seçilebilir ve maksimum 8 sene rektör olarak görev yapabilir.

Rektör nasıl seçilir, atamaları nasıl yapılır?

Rektör seçimi; Vakıf ve Devlet üniversitelerinde esaslar aynı kalsa da protokol olarak değişiklikler göstermektedir.

  • Vakıf üniversitelerinde mütevelli heyeti adı verilen yönetim kurulu rektör için oylama yapmakta ve ardından bunu Cumhurbaşkanına YÖK ile iletmektedir.
  • Devlet üniversitelerinde oylama öğrenim üyeleri tarafından yapılarak YÖK’e iletilmektedir. Akabinde seçilen 3 üye arasından seçim Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Cumhurbaşkanı bu üç aday arasından uygun gördüğünü rektör olarak atayabilir.

Rektörlerin görev süresi ne kadardır? Rektör seçimleri kaç yılda bir yapılır?

Rektörlerin görev süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Süresi sona eren kişiler iki dönemden fazla rektörlük yapmamış olmak kaydı ile yeniden seçilip atanabilmektedirler.

Bu yazımızda rektör nedir, rektör olmak istiyorum nasıl olurum, rektör olma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER REKTÖR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, rektör konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan rektör duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.