Son yıllarda iyice artan ve bir sektör haline gelen message marketing, e-mail marketing gibi reklam uygulamaları sayesine milyonlarca vatandaşlar mağdur duruma düşmektedir. Her gün telefonlarımıza büyük küçük, adını bile ilk kez duyduğumuz firmalar tarafından reklam mesajları, indirim mesajları almaktayız. Bu telefon numaralarına nasıl, ne şekilde ulaştıkları bilinmez ancak, bunun sayesine her gün gereksiz, okumaya bile yeltenmediğimiz mesajlar alıyoruz.  Son zamanlarda artan ve hiçbir yaptırımı bulunmayan bu sisteme karşı devlet de kayıtsız kalmayarak yeni bir yasaya imza attı. 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren bu türde mesajları iznimiz olmadan gönderen firma ya da şahıslara  15 bin tl idari para cezası verilecek. Şayet  mesaj ya da e-mail gönderimi birden fazla ise bu rakam 50 Bin TL’ye kadar çıkabilecek. Ancak BTK tarafından uygulanacak bu ceza için hala kişiler nereye ne şekilde şikayette bulunacağını, bu mesajları almamak için neler yapılması gerektiğini bilmiyor. Bu yazımızda tüketicileri bilinçlendirmek adına bahsedilmeyen bu ayrıntılara değineceğiz.

Reklam mesajları nasıl engellenir?

Reklam mesajlarını engelleyen ve idari para cezası öngören yasa Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra şirketler de bu kez  onay mesajlarını göndermeye başladılar. 1 Mayıs tarihine kadar onay almak isteyen firmalar, izninizi istiyoruz şeklinde ardı arkası kesilmeyen mesajlar göndermeye başladılar. Burada önemli bir ayrıntı da bu tarz mesajlara cevap verme yükümlüğünüz bulunmamaktadır. Şayet o firmadan mesaj almak istiyorsanız onay verebilirsiniz, ancak istemiyorsanız mesaja cevap verme yükümlüğünüz yok. Çünkü sessiz kalmak da hayır anlamını taşıyor ve onay vermediğiniz sürece de şirketler size SMS ya da E-Mail gönderemiyorlar.Reklam mesajları nasıl, nereye şikayet edilir?

Bu yasa ile Vodafone, Avea, Turkcell gibi hat operatörleri de yükümlülük altına girecek. Kullanım, bakım, bilgi, borç hatırlatma, tahsilat, teslimat mesajları için onay aranmayacak. İnternet bankacılığına giriş için atılan SMS’lerde onay şartı aranmayacak. Ancak merak edilen bir nokta ise bu reklam mesajları nereye şikayet edilir sorusu.  Reklam mesajları nasıl şikayet edilir halen netlik kazanmış bir konu değil. Ancak www.devlette.com olarak edindiğimiz bilgilere göre CİMER üzerinden şikayet işlemleri alınacak. Bu konu netlik kazandığı zaman yine bu sayfa üzerinden güncelleme yayınlanacaktır.

GÜNCELLEME : Reklam mesajları nasıl şikayet edilir, reklam mesajları nereye şikayet edilir konusu bir süredir muallaktaydı. Ancak yetkili merciler tarafından açıklanan bilgilere göre, reklam mesajlarını şikayet etmek isteyen vatandaşlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilecekler.  Şayet ikamet ettiğiniz yada başvuruda bulunmak istediğiniz ilde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüğü bulunmamaktaysa, bu başvuru İl Müdürlüklerine yapılır.

Bunun yanında yeni çıkartılan bir sistem olan İYS ile de iletilerine izin verdiğiniz firmaları görebilir ve bunlarda bulunan izinleri kaldırabilirsiniz. Bunun için BURADA yer alan İYS web sitesine gidebilir ve E-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Akabinde izin verdiğiniz reklam iletilerini görebilir ve tekrardan izinlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Cimer İle Reklam Mesajlarını Şikayet Etmek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiler ışığında bir diğer şikayet etme yolu ise CİMER. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani Cimer resmi web adresinden şikayetinizi en hızlı şekilde online olarak iletebilmektesiniz.  CİMER’e nasıl şikayette bulunulur öğrenmek ve bilgi edinmek için BURADA bulunan konuyu okuyabilirsiniz.

Reklam mesajlarını şikayet etmenin bir diğer yolu ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan Alo 175 Tüketici Hattı. Alo 175’i arayarak size isteminiz dışında reklam mesajı atan şahıs ya da şirketi şikayet edebilirsiniz.

Bu üç yol hariç internet üzerinde yer alan bilgiler gerçekliliği yansıtmamaktadır. Bu durumdan herkesin haberdar olabilmesi için yukarıda ve solda bulunan Sosyal Medyada Paylaş İkonları sayesine bu haberi kolaylıkla paylaşabilirsiniz.


DİĞER REKLAM MESAJLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, reklam mesajları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan reklam mesajları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.