Rehber Öğretmen Kimdir? Ne İş Yapar?

Rehber öğretmeni, çalıştığı yerde bulunan öğrenciler ile ilgili birçok konuda ilgilenen kişilere denmektedir. Bu kişiler, öğrencilerin yeteneklerinden kişisel özelliklerine ayrıntılı ve gerçekçi bir şekilde tanıyarak onlara daha iyi bir yol göstermektedir. Öğrencilerin özellikle mesleki ve gelecek planlamasında yardımcı olan bu kişiler, öğrencilerin destekçisi ve yol göstericisidir diyebiliriz.

Bu kişiler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bütün özel ve devlet eğitim kurumlarında çalışabilmektedir. Bir nevi psikolog ya da danışman da denilebilir. Öğrencilerin özellikle ruh sağlığı başta olmak üzere gelişim ve gelecek konusunda ciddi manada yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin göremediği kendi özelliklerini kendi kişiliklerini tanımalarına yardım olmaktadır. Bu sayede öğrenciler daha iyi gelişim sağlayarak emin adımlarda yürüyebilmektedir.Öğrencileri tanırken birçok derecelendirme ve ölçme sınavları yaparak öğrencilerin nasıl karakteristik özellikleri olduğunu tanırlar. Nasıl özelliklerine sahip ise ona göre yol göstermektedir. Rehber öğretmenler ayrıca yardım etmeyi de sevmelidir. İnsan ilişkileri ve diyalogları çok iyi olmalıdır. Sabırlı ve hoşgörülü olmaları en önemli özellikleridir.

Rehber Öğretmen Nasıl Olunur?

Rehber öğretmen olabilmek için en az 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlamış ve mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Psikolojik ve fizyolojik alanlarda gelişmiş özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. İnsanlar ile diyalog kurmayı ve sabırlı olmayı iyi bilmelisiniz.

Üniversite sınavını başarılı bir şekilde kazanarak PDR bölümlerine yani Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerini seçmeniz, başarılı bir şekilde bitirmeniz gerekmektedir. 4 yılın ardından MEB’e bağlı olan özel ya da devlet kurumlarında rahatlıkla çalışabilirsiniz. Ancak herkes PDR bölümü okuyabilse de başarılı bir rehber öğretmeni, bazı özelliklere sahip olmalıdır.

  • Sabırlı
  • Hoşgörülü
  • Saygılı
  • İyi diyalog kurabilen
  • İnsanları konuşarak rahatlatabilen
  • Gelecek konusunda emin bir şekilde rahatlıkla yol gösterebilen gibi özelliklere sahip olmalıdır.

Bu özellikleri taşıyıp başarılı bir şekilde rehber olduktan sonra aylık 3.000 TL civarında maaş alabilir, size özel olan rehber öğretmen odası verilir. Bu odada ise sorunlu olan, ruhen yardıma ihtiyacı olan, yol gösterme gibi çeşitli ihtiyaçlar için yardım isteyen öğrencilerin dertlerine deva olmanız gerekmektedir. Rehber öğretmenler, öğrencileri geleceğe en iyi şekilde hazırlayarak onlara çok iyi bir şekilde kariyer planı dahi sunabilmelidir. Ayrıca rehber öğretmenlerin ne kadar maaş aldıklarını öğrenmek için rehber öğretmen maaşları yazımızı okuyabilirsiniz.


DİĞER REHBER ÖĞRETMEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, rehber öğretmen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan rehber öğretmen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.