Refakat izni; devlet memurlarına verilen bir izin hakkıdır. Refakat izni; kişinin ailesinden birinin kaza geçirmesi ve o kişiye bakması gerekmesi durumlarında tüm haklarını aktif bir şekilde kullanırken aldığı izindir.

Refakat izni nereden alınır?

Devlet memurları tarafından ailesinden birinin hayati önem taşıyan bir kaza ya da hastalık geçirmesi durumunda memur olan kişinin bakımına muhtaç kalması ve bakmaması durumunda hayati tehlike yaşayabileceğinin sağlık kurulu raporu ile belirtilmesi durumunda verilen izin refakat iznidir.Refakat izni kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerden birinin başına herhangi bir uzun vadeli tedavi gerektiren hastalık ya da kaza sonucu bakılmasının gerektiği bakılmadığı durumlarda ölümcül sonuçlar doğurabilecek durumlarda sağlık kurulundan alınan onaylı raporlar ile bağlı olduğu birimin müdürüne başvurarak alınabilir.

Refakat izni nasıl alınır?

Refakat izni en fazla üç aylık olup gerekli durumlarda altı aya kadar uzatılabilmektedir. Altı ay refakat izni kullanan kişiye aynı hastalıktan ve aynı kişinin bakımı için tekrar refakat izni verilememektedir. Bazı yönetmelikler yorumlandığında ise memurun memuriyeti boyunca sadece altı ay ücretli refakat izni alabildiği yorumu yapılmaktadır. Refakat izni süresince kişinin özlük ve aylık hakları korunmaya devam edecektir. Özel durumlarda altı ay ücretli refakat izninden sonra on iki ay ücretsiz refakat izni de kullanılabilmektedir. Bu izni kullanabilmek içinde sağlık kurulu tarafından rapor oluşturulmalıdır.

Refakat izni kimlere verilebilir?

Refakat izni şu an için sadece devlet memurlarına verilmekte olan bir haktır.

  • Bakmakla yükümlü olduğu kişilerden birinin,
  • Bakmakla yükümlü olmasa bile, refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi ya da tedavisi uzun süren hastalığının bulunması hallerinde, memurlara refakat izni verilebilmektedir.

Refakat izni alınırsa maaş kesilir mi?

Refakat izni alan kişiye yol ücreti ve harcırah gibi ödemeler yapılmamaktadır. İzin süresi bitiminde personel direkt olarak göreve başlamalıdır. Yol süresi ile ilgili ilave bir izin süresi bulunmamaktadır. Refakat izni alabilmek için kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişinin tedavisinin hastanede ya da evde olmasının bir önemi bulunmamaktadır. Bu izin boyunca kişinin maaşında kesinti olmaz. Ham maaşının tamamını alır.

Refakat izni parça parça kullanılır mı?

Devlet memurlarına 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105 inci maddesinin son fıkrasına göre refakat izninin üç aya kadar verileceği, gerekli görülmesi halinde üç aylık sürenin aynı koşullarda bir katına kadar uzatılması mümkün olup, söz konusu iznin haftada bir gün veya ayda dört gün gibi parça parça kullanılmasına ilişkin madde metninden bir hükmün çıkarılması mümkün değildir.

Refakat izni hangi tarihte başlar?

Refakat izni başlangıç tarihi, sağlık kurulu tarafından verilen raporun tarihinin esas alınarak belirlenmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda refakat izni hakkında nedir, nasıl alınır gibi detaylı konulara değindik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER REFAKAT İZNİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, refakat izni konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan refakat izni duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.