Reeskont Kredisi Nedir?

Reeskont kredisi; merkez bankası tarafından oluşturulan para politikalarına dahil geleneksel bir kredi türüdür. Bankanın verdiği bir senedin iskonto edilmesi ardından, merkez bankasının senedi yeniden iskonto etme durumu sonucunda reeskont kredisi verilir.

Reeskont kredisi nasıl alınır?

Bir şirketin başka bir şirkete herhangi bir ürün alımı ya da hizmet sonucunda borç senedi verdiği durumlar vardır. Senedi alan şirket paraya ihtiyacı olması halinde, alınan senedi çalışmakta olduğu ve ticari hesaplarının bulunduğu bankaya götürerek, elindeki senedi iskonto ettirebilir bu işleme genel olarak senet kırma işlemi denir. Senedi alan firma bu işlem sayesinde para edinmiş olur.Merkez Bankası piyasada para olsun istediği zamanlarda, ticari olarak işlem yapmaya devam eden bankaların senetlerini tekrardan iskonto edebilme yani kırma hakkına sahiptir. Bu sayede piyasada canlanma olmasını amaçlamaktadır.

Merkez Bankası bu işleme reeskont kredisi adını vermektedir. Kelime anlamı olarak da senedin yeniden iskonto edilmesi anlamına gelir. Merkez bankasının bu işlemi yaparken baktığı en önemli unsur senedin vadesidir. Kısa vadeli olan senetlerde bu işlem çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Reeskont kredisi hakkında detaylı bilgiler sunduk. Reeskont kredisi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER REESKONT KREDİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, reeskont kredisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan reeskont kredisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.