Recm cezası nedir, ne demektir?

Recm (Arapça: رجم), Sözlük anlamı ‘taşlamak’ ve ‘kovmak’ olan, İslam hukukunda terim olarak ise zina yapan ‘evli erkek ve kadına uygulanan taşlayarak öldürme cezasını ifade eden Arapça bir kelimedir. İslam öncesinde Yahudilik’te rastlanan recm cezası, İslam hukukunun halen en tartışmalı konuları arasında yer almaktadır. Çünkü Kur’an’da zina suçunun karşılığı olarak geçmeyen bu ceza hadislere dayandırılmaktadır. Recm cezası yani taşlayarak öldürme cezası çeşitli Arap ülkelerinde oldukça fazla uygulanan ceza türlerinden bir tanesidir. İnsanlık dışı olan, günümüz çağına yakışmayan, kişilerin insafsızca cezalandırılarak öldürüldüğü bu sözde ceza türü halen oldukça sık şekilde tartışılmaktadır. Peki Kur’an’da Recm cezası ile ilgili herhangi bir bilgi var mıdır?

İslam’da Recm Cezası Var Mı, Yok Mu?

İslam hukukunda evli veya dul olup zina yapan kadın ve erkek dört mezhebin ittifakla görüşüne göre ‘ölünceye kadar taşlanarak’ cezalandırılır. Bu cezalandırmaya ‘recmetmek‘ denmektedir. Bu cezalandırmaya dair Kur’an’da açık bir ayet yoktur. Kur’an’da zina suçunun cezasını belirten ayetler şunlardır:  • Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dini hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.
  • Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkardırlar.
  • İnanmış hür kadınları nikahlama genişliğine gücü yetmeyeniniz, ellerinizin altındaki genç, mümin köle kızlarından biriyle evlensin. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Hep birbirinizdensiniz. O halde onları, ailelerinin izniyle nikahlayın. Gizli dost edinmeyerek, zinadan uzak kalarak, iffetli hanımlar olmaları şartıyla onların mehirlerini örfe uygun bir biçimde verin. Evliliğe geçtikten sonra bir fuhuş yaparlarsa onlara, hür kadınlara uygulanan cezasının yarısı uygulanacaktır.

İslam hukukuna dayanak teşkil eden dört mezheb, recm cezasını hadislere dayandırmaktadır. İslam hukukçu Kur’an’da konuyla ilgili tek bir ayet vardır ve burada “taşlayarak öldürme”den değil, döverek cezalandırmaktan bahsedilir. Recm şeriatta hadislere dayandırılan bir cezalandırma şeklidir.

Recm cezası nasıl uygulanır?

Recm cezası zina yapan kişilere uygulanmakta olan bir cezadır. Recm cezası için kişilere taş atılarak öldürülmesi amaçlanır. Yani zina yapan kişinin etrafında toplanan kişiler, cezalandırılacak kişiye öldüresiye kadar taş atarlar.

Bu yazımızda recm cezası nedir, ne demektir, kuranda var mı, nasıl uygulanır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RECM CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, recm cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan recm cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.