Rapor alınan günlerde maaş kesintiye uğrar mı? Hangi durumlarda kesinti miktarını geri alabilirsiniz? Bir çalışanın kaç gün rapor hakkı vardır? Bu sorularının tüm cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sürekli çalışan ve işveren arasında en fazla tartışma konusu olan rapor kesintisini, detayları şu şekildedir; 657 sayılı devlet memurları kanunu 152. Maddesinde yer alan ve 17/04/2006 tarihli ve 2006/ 10344 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan rapor kesintisi 05/05/2006 yılında ve 26159 resmi gazetede yayımlanmıştır. Rapor kesintisiyle detaylı kanun şöyledir; 657 sayılı Kanunun 152. Maddesin uyarınca bilinen belirli hastalıklar için alınan sağlık raporunda iş göremez hali dışında , ‘’bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar %25 eksik ödenir.” İbaresi yer almış olup işçiye ve işverene resmi gazetede bildirim yapılmıştır.Rapor kesintisi nasıl uygulanır?

Bilindiği üzere raporun toplam 7 günlük süreyi aşması üzerine zam ve tazminattan %25 oranında kesilir. Bu tüzüğü düzlem üzerine aktaracak olursak, tabloda görünen örneklerle yola çıkabilir kesintinin nasıl uygulandığını görebilirsiniz.

                YATACAK OLAN MAAŞ      ALINAN RAPOR PARASI           %25 KESİNTİ         YATAN MAAŞ
                      800 TL             10 GÜN         31,25      751,27
3 GÜNLÜK KESİNTİ 79.98 OLUR

2019 Aralık ayında alınan 5 günlük rapor ile ocak ayının 2020’sinde 5 günlük raporlar birbirinden bağımsız yıllarda yapıldığı için 1 yıl beklenmesi gerekmez otomatik olarak yeni yılda geçmiş 5 günlük rapor 2015 ayının kesintisi olarak önünüze çıkar. Uzun süreli tedavi gören işçiler ise ( verem , kanser , kırık , çıkık vb) hastane heyetinden 3 , 4 alanında ilgili doktordan heyet raporu aldığı takdirde maaşları kesintiye uğramayacaktır.


DİĞER MEMUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, memur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan memur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.