SGK rapor parası çalışanların sağlık sebeplerinden dolayı iş göremezlik halinde yani raporlu oldukları sürelerin karşılığında çalışanın mağdur olmaması ve raporlu olduğu sürece maddi kayıp ile karşılaşmaması için ödenen paradır. Rapor parası, iş göremezlik ödemesi olarak da bilinmektedir. Rapor parası alabilmek için almış olduğunuz raporu iş yerinize iletmeniz gerekmektedir. Çalıştığınız kurum bu raporu Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmekle yükümlüdür. Daha sonra ise alacağınız rapor parası için SGK tarafından gerekli prosedür başlatılır ve belirli bir süre sonunda hesabınıza yatırılır. Bu yazımızda da rapor parası yattı mı, rapor parası sorgulama, rapor parası kaç günde yatar, rapor parası ne zaman alınır, rapor parası alma gibi konularda bilgi vermeye çalıştık.

Rapor parası ne zaman, kaç günde yatar?

Rapor parasının en hızlı şekilde yatması için öncelikle sizin raporu işvereninize mümkün olduğunca çabuk iletmeniz gerekmektedir. Daha sonra işvereniniz bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletir. Burada başlayan süreç için en geç 15 gün içerisinde rapor parası ya da iş göremezlik ödeneği de de dediğimiz miktar hesabınıza yatmaktadır.SGK rapor parası sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışanlarını mağdur etmemek için verilen rapor parası yattı mı öğrenmenin bir tek yolu vardır. Önceleri SGK üzerinden ESGM aracından da sorgulanabilen rapor parası artık sadece E-Devlet üzerinden öğreniliyor. Peki rapor parası öğrenme işlemi nasıl yapılır?

  • E-DEVLET rapor parası sorgulama

Rapor parası hesabıma yattı mı öğrenme işlemi için bir diğer yol ise E-Devlet şifresi ile rapor parası sorgulama. Bunun için PTT şubelerinden 2 Tl karşılığından bir E-Devlet şifresine sahip olup, daha sonra BURADAN rapor parası sorgulama alanına girip T.C. kimlik numaramız ve şifremiz ile giriş yaptıktan sonra rapor parası öğrenme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz. E-Devlet üzerinde bu hizmetin adı 4A / 4B iş göremezlik ödeneği görme olarak adlandırılmıştır. Yukarıda bahsettiğimiz iki yoldan hangisi kolayınıza gelirse o şekilde rapor paranızın bankaya yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Rapor Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Rapor parası alabilmek için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi raporunuzu işverene iletmeniz gerekmektedir. Ardından işveren bu raporu SGK’na iletir. Daha sonra da bir sorun oluşmadığı müddetçe 15 gün içerisinde Ziraat Bankası yada PTT’ye yatırılır. Sizin tek yapmanız gereken kimliğiniz ile beraber herhangi bir şubeye giderek paranızı çekmenizdir.

Rapor Parası Yatmadı Ödenmedi Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle istirahat parası olarak da adlandırılan rapor parası, işvereninizin raporu SGK il ilçe müdürlüklerine iletmesinden hemen sonra yatırılmaz. Bu yüzden rapor parası yatmadı , rapor parası ödenmedi , rapor parası yatmamış diye hemen araştırmaya girişmeniz gereksiz bir durumdur. Ancak bazı zamanlar yaşanan teknik sorunlar veya karışıklıklar sebebiyle bir çok kişinin rapor parası gecikmiş, ödemeleri aylar geçmesine işe başlamasına rağmen yapılmamıştır.  Bu gibi durumlarda öncelikle SGK müdürlüklerine giderek durum hakkında bilgi almanız en doğru seçenektir. Unutmamanız gereken bir diğer konu ise muhasebe rapor parasını haftanın sadece iki günü salı ve perşembe günleri yatırır. Yani işlemleriniz önce bitmişse bile bu günler beklenerek paranın hesabınıza geçmesi sağlanır. Şayet SGK tarafından işlem düzeltilmez ve sonuç alamazsanız ilgili kurumu BİMER’e şikayet edebilirsiniz.

Bu yazımızda E-Devlet ve T.C. kimlik numarası ile rapor parası sorgulama, rapor parası öğrenme, rapor parası yatmadı, rapor parası ödenmedi, rapor parası kaç günde yatar, rapor parası nasıl alınır, iş göremezlik ödeneği nereden alınır, rapor parası hangi bankaya yatırılır gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. İlgili konu ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak dile getirebilirsiniz. Hesabınıza ne kadar rapor parası geçeceğini rapor parası hesaplama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.


DİĞER RAPOR PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, rapor parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan rapor parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.