Ramazan davulcusu nedir, kime denir?

Ramazan davulcusu, Müslümanların oruç tuttukları Ramazan ayında sahur vakti sokak aralarında dolaşarak insanları davul sesi ile uyandırmakla görevli kimselere denmektedir. Ramazan davulcuları ilk olarak Osmanlı döneminde ortaya çıkmış ve o günlerden günümüze kadar bu gelenek devam ettirilmiştir.

Günümüzde çalar saat olmayan ev neredeyse kalmamıştır. Ancak buna rağmen geleneğin devam etmesi için her ilimizde mahallelerde dolaşan Ramazan davulcularını görmeniz mümkündür. Peki nasıl ramazan davulcusu olabileceğinizi merak ediyor musunuz?Ramazan davulcusu nasıl olunur?

Ramazan aylarının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan ramazan davulcuları, gece sahur vaktinde görev yaptıkları mahallede sokakları gezerek davul çalarak insanları uyandırmaktadırlar. Ülkemizde Ramazan ayında ramazan davulcusu olarak görev yapmak isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Ramazan davulcuları büyük bir özenle seçilmektedirler. Peki ama ramazan davulcusu olmak için nereye nasıl başvuru yapılır?

Ramazan davulcusu olarak görev alabilmek için belediyelere başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ancak bunun için öncelikle mahalle muhtarınızdan bir uygunluk yazısı almanız gerekiyor. Bu yazı ile beraber ve yanında ikametgah belgesi, sabıka kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğraf ile ilçe belediyelerine başvuruda bulunmalısınız. Akabinde yapılacak olan seçimden sonra ramazan davulcusu olarak görev alıp, almayacağınız karar verilir ve tarafınıza bununla ilgili belge verilir. Daha sonra da bir mahallede görev almaya başlarsınız. Ramazan boyunca çeşitli illerimizde belgesiz, sahte ramazan davulcuları ortaya çıkmaktadır bu kişilere itimat etmemelisiniz. Çünkü resmi olarak görev yapan ramazan davulcuları bu belgeyi, zor bir eğitimin ardından alırlar.

Ramazan davulcusu maaşları ne kadardır?

Ramazan davulcuları genel olarak Ramazan ayı süresince iki kez kapıları çalarak bahşiş toplamaktadırlar. Ramazan davulcuları görev yapmış oldukları mahalleye göre ramazan ayı boyunca 5 ile 10 bin arasında bir gelir elde edebilirler. Ancak söylediğimiz gibi bu mahalleye göre farklılık gösterebilmektedir. Peki ramazan davulcularının tek gelirleri, toplamış oldukları bahşişler midir? Belediyelerden para almıyorlar mı?

Ramazan davulcuları belediyelerden para alırlar mı?

Ramazan davulcularının belediyelerden almış oldukları bir maaş bulunmamaktadır. Aksine bazı belediyeler mahalle mahalle ihaleye çıkararak ramazan davulcularını seçmektedir. Yani üstüne o mahallede görev alabilmek için para vermektedirler. Ancak bu söylemiş olduğumuz işlem ülkemizde sadece birkaç farklı belediyede yapıldığı görülmektedir. Bunun da sebebi kaçak olarak ramazan davulculuğu yapan kişileri uzaklaştırmaktır.

Ramazan davulcuları nereye nasıl şikayet edilir?

Kaçak olarak bu mesleği yapan ramazan davulcuları ve bunun yanında da mesleğini düzgün bir şekilde icra etmeyen ramazan davulcuları bulunmaktadır. Çok erken saatlerde davul çalarak insanları uyandıran veya zorla para almaya çalışan kişileri belediyelere şikayet edebilirsiniz.

Bu yazımızda ramazan davulcusu nasıl seçilir, ne kadar maaş alıyorlar, para alıyorlar mı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan müezzin nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER RAMAZAN DAVULCUSU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ramazan davulcusu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ramazan davulcusu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.