Radyoloji uzmanı nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Radyoloji, çeşitli tıbbi cihazlar vasıtası ile çok sayıda hastalığın teşhis edildiği bölüme denilmektedir. Radyoloji uzmanı yani bilinen diğer ile radyolog ise radyoloji bilimi ile uğraşan ve hastalığın tedavisi için gerekli işlemleri gerçekleştiren uzman hekimlere denilmektedir. Radyoloji uzmanları halk arasında röntgen uzmanı olarak da tanınırlar. Ortopedi gibi çok sayıda bölüm hastalığın tanısı için hastayı radyoloji bölümüne sevk etmektedir. Radyoloji bölümü ise hastanın istenilen rapora göre röntgen, ultrason gibi filmlerini çekmektedirler. Akabinde sonuçları sisteme girerek hastanın doktoruna ulaşmasını sağlarlar. Peki radyoloji uzmanının görev tanımı nedir?

Radyoloji uzmanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Radyoloji uzmanlarının yani radyoloji doktorlarının görevleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.  • Ultrasonografi cihazı ile hastaları görüntüleyerek, sorunlarını teşhis etmek,
  • Floroskopi cihazı ile el, ayak, kafa, akciğer gibi vücudun belirli kısımlarının filmini çekmek,
  • Histilografi, intravenöz ürografi gibi çekim alanlarını bilerek hastaların yemek borusu, bağırsak ve mide tetkiklerini gerçekleştirmek,
  • Anjiyografi çekmek,
  • Bilgisayarlı tomografi işlemini gerçekleştirmek,
  • Mamografi incelemelerinde bulunmak,
  • Hastalıkla ilgili olduğu bildiği doktorlarla konsültasyonda bulunmak,

Gibi görevlere sahiptir. Radyoloji uzmanları diğer çoğu sağlık çalışanı gibi oldukça zor görevler üstlenmişlerdir ve yoğun olarak çalışırlar.

Radyolog nasıl olunur?

Radyoloji uzmanı nasıl olunur?

Radyoloji uzmanı yani radyoloji doktoru olabilmek için öncelikle üniversitelerin 6 senelik Tıp Fakültesi kazanılmalıdır. Tıp Fakültesi üniversitelerde sayısal puan ile öğrenci alan, yüksek taban puanlarına sahip bir bölümdür. Buradan başarı ile mezun olmanızın ardından TUS sınavını kazanmalı ve akabinde radyoloji bölümünü seçmelisiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra ise radyolog yani radyoloji doktoru olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Radyoloji uzmanı olmak konusunda oldukça çok karıştırılan konulardan bir tanesi de 2 yıllık radyoloji bölümüdür. Buradan mezun olursanız radyoloji uzmanı değil, radyoloji teknikeri unvanı ile mezun olursunuz.

Radyoloji uzmanlarının çalışma koşulları ve olanakları nasıldır?

Radyoloji uzmanları özel ve kamu yani devlet hastanelerinde çalışma imkanına sahiptirler. Çalışmış oldukları alan oldukça risklidir. Çünkü hastaların hastalıklarının tedavisi için kullanmış oldukları makineler oldukça fazla radyasyon yaymaktadır. Bu yüzden radyoloji uzmanları, diğer çok sayıda mesleğe nazaran daha erken emekli olurlar. Günümüzde hastaların en yoğun departmanlarından bir tanesinde çalışırlar. Günde yüzlerce hastaya bakmak durumunda kalabilirler. Bu oldukça zor ve stresli bir iştir. Bu yüzden radyolog olmak için bir kez daha düşünmelisiniz.

Radyoloji uzmanı neye bakar?

Radyoloji uzmanları yani radyolog, çeşitli ışınları ve ses dalgalarını yayan gelişmiş teknolojik makineler kullanarak hastalarının sorunlarını teşhis etmede yardımcı olurlar. Röntgen, ultrason bunlardan en bilinenleridir. Örneğin bileğinizdeki bir ağrının sebebi dışarıdan anlaşılması oldukça güçtür. Bunun için bileğinizin filmi çekilir ve içeride kırık, çatlak veya zedelenme gibi nasıl bir sorun olduğu hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olunabilir.

Radyoloji uzmanı ne iş yapar?

Radyoloji uzmanlarının çalışma saatleri, kaç saat çalışırlar?

Radyoloji uzmanlarının çalışma süreleri günlük 7 saat ile sınırlandırılmıştır. Bununla beraber radyoloji uzmanlarının çalışma saatleri haftada 35 saati aşamaz. Haftalık çalışma süresi aşılmadığı sürece çalışma şekli vardiyalı olarak düzenlenebilmektedir.

Radyoloji uzmanları nöbet tutar mı?

Radyoloji uzmanları mesai dışında; şef nöbeti, acil nöbeti veya branş nöbeti altında başka bir çalışma programına sahip değillerdir. Yani yasaca radyologların nöbet tutmaları yasaklanmıştır. Yoğun bir radyasyona maruz kalmalarından dolayı bu karar alınmıştır.

Bu yazımızda radyoloji uzmanı kaç yıl okur, ne yapar, kaç yıllık, görev ve yetkileri, radyoloji uzmanı olmak için hangi bölüm okunmalı ile radyoloji uzmanı olmak istiyorum nasıl olurum hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Radyoloji Uzmanı Maaşları konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER RADYOLOJİ UZMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, radyoloji uzmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan radyoloji uzmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.