Trafik görevlileri, araç seyirlerinin can ve mal güvenliği açısından sorunsuz bir şekilde sağlanması açısından kara yollarında hız limiti uygulamaktadır. Yani otobüs, minibüs, otomobil, kamyonet gibi çeşitli kara araçları kara yollarında, yol durumuna göre en fazla belirli hızda gidebilirler. Bu sadece sürücünün can güvenliği için değil aynı zamanda kara yollarında bulunan her insanın can güvenliği için büyük önem arz etmektedir. Yazımız devamında bu hız limitleri ve bu hız limitlerinin aşılması durumunda sürücülere uygulanmakta olan cezalar hakkında detaylı bilgiler verdik.

Radar cezaları nasıl kesiliyor?

Öncelikle aşırı hız cezalarının yani radar cezalarının nasıl kesildiğini anlatmak istiyorum. Radar cezaları kesilirken üç farklı yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem olarak belirli noktalarda sivil veya resmi polis ekipleri hız ölçüm cihazları ile beklemekte ve hız sınırını aşan kişilere ceza kesmektedir. İkinci yol ise yollara yerleştirilmiş olan kamera sistemleridir. Bu yöntem ile belirli noktalar arasında konulan kameralar ile mesafe ve hız tespiti yapılır. Şayet belirli noktalar arasını belirtilmiş olan zamandan önce alırsanız hızlı gitmişsiniz demektir ve tarafınıza ceza yazılır. Bu sistemlere EDS denilmektedir. Üçüncü yöntem ise gezici araçlarda yapılan uygulamadır. Bu araçlar trafikte seyir halindeyken kimlerin hız sınırını aştıklarını rahatlıkla tespit edebilmektedirler. Peki hız sınırı cezaları ne kadardır, kaç paradır?Hız Sınırı Cezaları – Radar Cezaları 2022

Hız sınırını belirli oranlarda %10, %30 gibi aşmanız durumunda tarafınıza ceza yazılacaktır. 2022 yılı için açıklanmış radar cezası: Yönetmeliklerde belirlenmiş hız sınırlarını aşan sürücülere, aştıkları orana göre para cezası ve ceza puanı verilir. Detaylar haberin devamında…Bu hız aşım cezaları miktarı 2022 için aşağıdaki tablodaki gibidir.

YılCeza TürüCezasıErken ÖdemeCeza Puanı
2022hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar aşmak427 TL320,25 TL15
2022hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak888 TL666 TL20
2022hız sınırlarını %50 aşmak1823 TL1367,25 TL20

İhlalin 1 yıl içinde 5 kez tekrar etmesi halinde, sürücü belgesi 1 yıl süreyle alınacak. 5 yıl içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci kez geri alınanlara, “sürücü belgesi iptali” yapılacak. Bu kişiler psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü kurslarına katılarak, tekrar ehliyet alabilecek.

2022 Hız Limitleri – Hız Sınırları

Aksi trafik tabelalarında belirtilmediği sürece hız limiti aşağıdaki tablodaki gibidir. Bu hız limitlerinin aşılması durumunda da sürücülere uygulanacak olan cezalar yazımız devamında verilmiştir.

ARAÇ CİNSİ

YERLEŞİM

YERİ

İÇİNDE

YERLEŞİM YERİ DIŞINDA

OTOYOLLARDA

ŞEHİRLERARASI

ÇİFT YÖNLÜ

KARAYOLLARINDA

BÖLÜNMÜŞ

YOLLARDA

Otomobil

50

90

110

120

Minibüs

50

80

90

100

Otobüs

50

80

90

100

Kamyonet

50

80

85

95

Panelvan

50

85

100

110

Kamyon ve Çekici

50

80

85

90

Motosiklet

50

80

90

100

Motorlu bisiklet ve

Motorsuz bisiklet

30

45

45

Giremez

Lastik tekerlekli traktörler

20

30

40

Giremez

Arızalı bir aracı çeken araçlar

20

20

30

40

İş makineleri

20

20

20

Yolun yapım, bakım veya işletilmesinden

sorumlu kuruluştan

izin alınmadan

giremez

 

Hız Sınırını %10’dan az aşarsak ceza öder miyim?

Radar cezaları uygulanırken sürücüler için belirli hata payları verilmiştir. Bu hata payı tüm hız limitleri için %10 olarak belirlenmiştir. Örneğin 100 hız limiti olan bir yerde 105 ile gitmeniz durumunda tarafınıza ceza yazılmayacaktır. Ancak 110 ile giderseniz ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Radar Cezaları Ne Zaman Gelir?

Radar cezaları tarafınıza 10 ile 30 gün içerisinde tebliğ edilmektedir. Bu cezalar İnternet ortamına ise çok daha önce düşmektedir. 3 iş günü sonunda İnternet üzerinden radar cezası yediğinizi veya yemediğinizi öğrenebilirsiniz. Bir diğer yazımız olan trafik cezası sisteme ne zaman düşer üzerinden bu konu hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Radar Cezası Erken Ödeme Oranları, Miktarları

Radar cezası yemenizin ardından ortalama 10 gün içerisinde kayıtlı adresinize ceza tutarı tebliğ edilecektir. Bu ceza tarafınıza belirtilmesinin ardından tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız erken ödeme indiriminden faydalanırsınız.  Bu durumda %25 erken ödeme indirimi alırsınız.

Gördüğünüz üzere radar cezaları maddi yönden oldukça ağırdır. Bu sebepten dolayı ve ayrıca herhangi can ve mal kaybına sebep olmamak adına hız sınırlarına uymalıyız. Radar cezası yememek için hız sınırlarına uymaktan başka çare ise yoktur. Bu konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.