Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir. Başka bir tabir ile psikoteknik belgesi kişinin bahsi geçen işe uygun olup olmadığını gösteren bir belgesidir. Psikoteknik belgesi, psikoteknik raporu ve psikoteknik değerlendirmesi gibi isimlerle de bilinmektedir. Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı denetiminde onaylı kurumlar tarafından verilmektedir.

Psikoteknik belgesi alırken, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihni özelliklerine yani; algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, psikomotor yetenek ve becerilerine yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yani; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılmaktadır. Şayet yapılan bu değerlendirmeler olumlu ise sürücü psikoteknik belgesi alabilir. Psiko-teknik değerlendirme merkezlerinde Psikiyatri Uzmanı ve Psikologlar görev yapmaktadır.Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar?

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğie göre sürücülerde aranan şartlardan birisi Src Belgesi ve Psikoteknik Değerlendirme Raporuna sahip olunmasıdır. Yani, sürücüler src belgesi ve psikoteknik belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanında aşağıdaki sebepler doğduğunda da psikoteknik belgesi alınmalıdır.

 • Ehliyetin yasal nedenlerle geri alınması halinde, tespit edilen kural ihlallerinin sürücülük için gerekli yetenek ve becerilerin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına ilişkin bir sonuca varılması amacıyla
 • Sürücü olması uygun olmayan kişilerin belirlenmesi amacıyla
 • Mesleği sürücülük olan kişilerin çalışmaya devam ettikleri sürücülük açısından uygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla
 • Yüksek sürücülük performansı gerektiren alanlar için sürücü seçimi amacıyla (ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi)

Psikoteknik testlerinde neler ölçülür?

Psikoteknik belgesi tamamen Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilen kurumlar tarafından psikolog ve simülatör eşliğinde verilmektedir. Bu testler en az 60 dakika sürmektedir. Psikoteknik değerlendirme merkezinde;

 • Görsel ve işitsel uyaranlara doğru tepki hızları
 • Muhakeme yetenekleri
 • Periferal görme alanları ve ikili işlem becerileri
 • İki el koordinasyonu
 • Seçici ve sürekli dikkat düzeyleri
 • El ayak göz koordinasyonları
 • Hız ve mesafe tahmin becerileri
 • Görsel algılama ve takip becerileri değerlendirilmektedir.

Tüm bu değerlendirmeler ile sürücünün aracı kullanmaya uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu sayede de trafikte sorun yaratacak olan kişilerin tespiti yapılır ve daha güvenli bir trafik ortamı oluşturulmaya çalışılır.

Psikoteknik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Psikoteknik raporu alan ticari araç sürücülerinin almış oldukları psikoteknik raporu 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin dolmasının ardından raporu tekrardan almaları gerekmektedir.

Artık çoğu şirket sürücü seçimi yaparken adayların bu belgeyi temin etmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu sebepten dolayı bu belgeyi geç olmadan temin etmek iş bulmak açısından faydanıza olacaktır. Psikoteknik belgesi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca psikoteknik belgesi nasıl alınır konumuza da göz gezdirmenizi öneririz.


DİĞER PSİKOTEKNİK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, psikoteknik belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan psikoteknik belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.