Psikolog ne kadar maaş alıyor, kazanıyor?

Psikolog, insan davranışlarını, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemler kullanarak inceleme ve bu davranışların nedenlerini ortaya çıkarma bilgi ve becerisine sahip kişilere denilmektedir. Psikolog olmak için edebiyat fakülteleri bünyesinde yer almakta olan psikoloji bölümü mezunu olmanız gerekmektedir. Psikologlar, psikiyatristler ile beraber çalışarak, hastalara gerekli testlerin uygulanmasına ve psikiyatristlerin hastaya tanı koyabilmelerine yardımcı olmaktadırlar.

Psikologların çalışma alanlarından birincisi beyin ve davranış, diğeri ise çevre ve davranış ilişkisidir. Psikologlar araştırmalar yaparak geliştirmiş oldukları kuramları sınar ve araştırmaların sonucunda ortaya çıkmış olan yeni bilgileri uygulama alanında çalışanların kullanımına sunarlar. Peki psikologlar ne kadar maaş almaktadırlar?Psikolog maaşları 2023

Psikologlar endüstri kuruluşlarında, özel şirketlerde, hastanelerde ve okullarda gibi çok sayıda farklı konumda çalışma imkanları bulunmaktadır. Bu sebepten biz psikolog maaşları hakkında bilgi verirken, sadece özel sektör ve kamu ayrımı yapacağız. Bu sayede psikologların kazanmış oldukları para ile ilgili ortalama bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Kamu kurumlarında çalışmak olan psikologların maaşları 9.000 TL ile 12.500 TL arasında değişmektedir. Bu deneyim yılınıza ve almış olduğunuz ek ücretlere göre farklılık göstermektedir. Buradaki ek ücretlerden kastımız da aile yardımı, çocuk yardımı gibi ücretlerdir.

Özel sektörde çalışan psikolog maaşları ise 10.500 TL ile 12.000 TL arasında değişmektedir. Ancak özel sektörde psikologların kendi kliniklerini açma gibi bir imkanı bulunmaktadır. Bu sayede oldukça tercih edilen bir psikolog olmanız durumunda maaşınız çok daha yüksek tutarlara on binlerce TL dolaylarına bile çıkabilmektedir.

Bu yazımızda devlet kurumlarında ve özel sektörde psikolog maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan psikolog nasıl olunur konusunda da detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.


DİĞER MAAŞLAR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, maaşlar konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan maaşlar duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.