Psikolog nedir, kimdir, kime denir?

Psikolog, hayvanların ve insanların davranışlarını inceleyen kişidir. Psikolog; öğrendiği teknikler sonucunda incelediği vakaları bilimsel yöntemlere dayanarak açıklar. Açıklamaları sırasında; gözlem ve deney yolu ile sebep ve sonuç ilişkilerini bilimsel yollar ile anlatır. İncelemeler sonucunda gözlemler ardından incelenen kişide davranışsal anlamlarda yanlış olan bir durum var ise teşhisini psikolog tarafından konulur ve düzeltilmesinin ya da tedavisinin yollarını aranır.

Psikolog ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Birçok kişi için psikologlar deli hastası olarak görülse de aslında her insanın mutlaka görünmesi gereken bir sağlık birimi olduğu kabul edilmelidir. Her insanın hayatında zor dönemler vardır. Bu dönemleri tek başına atlatmakta zorlanan ve çevresi ile paylaşamayan kişiler için psikologlar oldukça önemlidir.Psikolog;

  • İnsanlarda ve hayvanlarda görülen normal dışı hareketleri ve duyguları, süreçlerini ele alarak inceler.
  • Ele alınan davranışların oluşturduğu sonuçları fiziki olarak inceler ve bunların nedenlerini araştırır.
  • Davranışların normal dışı olduğunu teşhis ettikten sonra ise bu davranışların normalleştirmenin yollarını ve çözüm yöntemlerini bilimsel olarak araştırır ve bu konuda çalışmalar ortaya koyar.
  • Her birey onun için özel bir vakadır ve her birey kendi içinde, kendine öz bir yöntem ile değerlendirilir.
  • Bir psikolog hastaları ile doktor titizliğinde ilgilenir ve danışanlarının da hastalarının da bilgilerinin tamamı gizli tutulur. Aile de dahil olmak üzere 3. Kişiler ile konuşulmaz.

Günümüzde daha çok danışmanlık ve uyum sorunları üzerine kişiler tarafından da başvurulmaktadır. Bireylerin yaşadıkları ortam uyumları gibi konuların bireyler üzerinde oluşturduğu etkileri inceler ve bunların tedavisinin yollarını araştırır.

Psikolog nasıl olunur?

Psikolog olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Psikoloji Bölümü’nü bitirmek gereklidir. Psikolog olmak isteyen öğrenciler üniversite sınavında eşit ağırlık bölümü sorularını çözmeleri gerekmektedir. Psikoloji bölümü öğrencileri eğitim hayatları boyunca insan ve hayvan psikolojileri üzerinde yoğun eğitim alırlar. Çeşitli psikoloji dalları üzerinde eğitim alırlar. Aldıkları dört yıllık eğitimin ardından akademik kariyer olarak ya da psikolog unvanı ile meslek hayatlarına başlayabilirler. Psikolog olmak isteyen kişiler soyut ve somut düşünce becerilerini geliştirmelidirler. Bunun yanı sıra sabırlı ve grup çalışmalarına açık olmaları gerekmektedir. Empati yetenekleri gelişmiş ve aritmetik düşünce yetenekleri olmalıdır. Bütün izlenimleri ve gözlemleri sonucunda bilimsel olarak mantıksal bağlantılar kurabilmeleri de gerekmektedir.

Psikologlar nerelerde çalışabilir?

Psikologlar, insanın ve hayvanların olduğu her türlü ortamda çalışabilirler. Meslekleri gereği her türlü canlının davranışlarını bilimsel olarak incelerler. Hastanelerde, ofislerde, medya şirketlerinde, okullarda, sağlık merkezleri gibi birçok yerde çalışabilmektedirler. Psikologlar artık bir takım eğitimler alarak PDR açığı olan yerlerde de görev alabilirler.

Bu yazımızda psikolog nedir kısaca tanımı, neye bakar? Psikolog olmak için hangi bölüm mezunu olmak gerekir, psikolog olmak için kaç yıl okunur,  gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan psikolog maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER PSİKOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, psikolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan psikolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.