Proses işçisi nedir, ne demektir, kimdir?

Proses işçisi, bilgisayar kumandalı hava basınç sistemi ile ürün reaktörlerine sıvı stok tanklarından hammaddeyi transfer etme bilgi ve becerisine sahip kişilere denilmektedir. Günümüzde üretim işçilerine proses işçisi denilmektedir. Sanayi sektörünün can damarlarından bir tanesi olan üretim sürecinde çalışmakta olan bu işçiler, firmaların karlılığı ve kendilerini devam ettirebilmeleri adına en önemli birim olan üretim sürecinde çalışan kişilerdir. Proses işçileri bir firmanın omurgasıdır. Peki proses işçisi ne iş yapar? Görev yetki ve sorumlulukları nelerdir?

Proses işçisi ne iş yapar?

Proses işçisi, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir biçimde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak;  • Bilgisayar ortamında vana ve boruların otomatik kontrollerini yapmak, bir arıza varsa ilgili birime bildirmek,
  • Bilgisayar ortamında sıvı hammadde stok tanklarının seviye ve miktar gösterge kontrollerini yapmak,
  • Üretim kartlarında belirtilen kod ve miktardaki sıvı hammaddeyi reaktörlere transfer etmek,
  • Reaktörlerin mikser motorlarını çalıştırmak ve reaktörleri devreye sokmak,
  • Ürünlerin  karıştırılma ve kimyasal reaksiyona tabi tutulma süresine göre reaktörlerin çalışmasını, ısısını ve motor hızlarını  ayarlamak,
  • Reaktördeki kimyasal işlemin bitiminde reaktör soğutma sistemini çalıştırmak ve inceltme tanklarının ısısını ayarlamak,
  • Ürünleri reaktörden inceltme tanklarına almak,
  • İş bitiminde vana ve boruların temizlenmesi için sisteme belli bir basınçta azot basmak,
  • Ürünlerin şarj sürelerini, ürün değerini günlük program defterine yazmak

gibi görev ve işlemleri yerine getirir. Kısacası proses işçileri üretim sürecinde çoğu durumda görev alırlar. Bu sebepten dolayı proses işçisinin çalışma sahası oldukça geniştir.

Proses işçisi nasıl olunur? Olma şartları nelerdir?

Proses işçileri üretim sektörünün omurgasıdır. Proses işçisi olmak için genel olarak ilköğretim mezunu olmak yeterli koşulmuştur. Ancak bazı ilanlarda ön lisans mezunu ve lise mezunu olmak gibi şartlar da aranmaktadır. Bunun akabinde yayınlanmış olan ilanları takip etmeli ve ilanlara başvuru yapmalısınız. Maaş olanakları, deneyim yılınıza göre farklılık göstermektedir ve bu rakam asgari ücret ile 5 bin TL arasında değişebilmektedir.

Proses işçisi çalışma olanakları, çalışma alanları nasıldır?

Bir sektörün gelişebilmesi ve ülke kalkınması açısından üretim sanayinde görev alarak iş hayatlarında başarılı bir kariyer sahibi olabilirler. Çünkü deneyim sürelerine göre proses işçileri, diğer mesleklere nazaran daha kolay yükselme şanslarına sahiptir. Proses işçileri, özel sektörde ve kamuda görev alabilmektedirler. Sitemiz üzerinde de proses işçileri için çok sayıda iş ilanı paylaşmaktayız. Bu ilanlara Proses İşçisi İş İlanları sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda proses işçisi anlamı nedir, proses işçisi ne yapar, proses işçisi maaşı ne kadardır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MESLEKLER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, meslekler konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan meslekler duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.