Profil Uzmanı Nedir, Kime Denir?

Profil uzmanı, geleceği olan bir diğer meslek gruplarından bir tanesidir. Bilinen adı ise Kriminal Profilcidir. Profil uzmanları, suçluların profillerini çıkartarak detaylı analiz ile suç oranlarını tespit etmektedir. Kriminal olayları işleyen kişileri analiz ederken çok dikkatli ve detaylı çalışmak zorundadırlar. Bu yüzden Profil uzmanları işi gereği detaycı, sabırlı ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

Profil uzmanları polisiye işlerde, suçluları analiz etmede, neden suç işlediğine dair değerlendirme, suç işlenen yerleri inceleme ve değerlendirme, kurban varsa kurbanların analizini çıkartma, otopsi ve adli raporları değerlendirme gibi geniş çaplı işler yapmaktadır. Mesleği gereği çok fazla analiz edip dikkatlice çalışması gereken bu uzmanların işi düşünüldüğünden çok zor olduğu gibi Profil Uzmanı olabilmekte ayrı zordur. Peki nasıl profil uzmanı olunur?Profil Uzmanı Nasıl Olunur?

Profil uzmanı olabilmeniz için öncelikle ne kadar dikkatli ve detaylara bakan birisiniz onu sormanız gerekiyor. Kriminal suçlarla ilgili detay ve analiz çok derin olduğu için hiçbir şekilde dikkatinizin dağılmaması gerekmektedir. Bunun dışında polis olmak için normal olarak polis akademisine giderek gerekli bölümler için üniversitenin belirli bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Ya da liseden beri polis akademisine gitmeniz gerekiyor. Normal şartlarda polis olmak ya da polis departmanlarında çalışmak için her hangi bir şart aranmasa da Profil Uzmanlığında bu şartlardan bir tanesi aranıyor.

Kriminal profil uzmanları suç mahallelerine gelerek olası kurbanları inceliyor ve eğer suçlu bulunmadıysa suç yerinde araştırmalar yaparak suçluyu rahatça tespit edip çizebiliyor. Bunun yanı sıra otopsiden, adli tıplardan, raporlardan ve bu gibi terimlerden anlaması gerekiyor. Bu yüzden Profil Uzmanı olabilmek için üniversitenin biyolog bölümlerinden bir tanesini bitirmeniz ve polislik sınavlarında yüksek puan alarak başarılı olmanız gerekmektedir. Daha sonra ekstra sınav ve eğitimler ile birkaç yıl içerisinde Profil Uzmanı olarak işe başlıyorsunuz.

Profil Uzmanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Üniversitenin biyolog bölümlerini bitirdikten sonra gerekli sınavları geçtikten sonra elde edilen başarı sonucuna göre polis akademisinde özel eğitim alınır. Bu eğitimin sonunda mezun olunca Profil uzmanları ilk başlarda 5500 TL civarında maaş ile başlamaktadırlar. Geçen yıllar sonunda eklenen tecrübeler sayesinde bu maaş 7500 TL’ye kadar çıkmaktadır. Daha sonra uzmanlık vs. yapılıp tecrübe üstüne tecrübe eklenince 9000 TL ve daha fazlasına kadar maaşları artabilmektedir. Tabi bunun için belki de en az 10 yıl bu işi hakkıyla yapmak gerekmektedir.

Bu yazımızda kriminal profil uzmanı nedir, ne demektir, suçlu profil uzmanı nasıl olunur, olma şartları nelerdir, profil uzmanı maaşları gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PROFİL UZMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, profil uzmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan profil uzmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.