Profesyonel ordu nedir, ne demektir?

Profesyonel ordu, adından da anlayacağınız üzere tamamen profesyonel askerlerden oluşan orduya denmektedir. Profesyonel ordunun amacı ise terörle mücadele konusunda yıllardır mücadele eden Türkiye’nin daha iyi bir şekilde er ya da çaylaklar ile değil, uzman ve komandolar ile mücadele verip şehit vermeyip terör olaylarını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Buna örnek olarak 1983 tarihinde Asayiş Daire Başkanlığı kuruluşu Özel Harekat Şube Müdürlüğü kurulması profesyonel ordu için ilk adımdı. Bu büronun kuruluş nedeni terör birliklerini köylü ve kırsal bölgelerde oluşan silahlı hareketlerini tamamen engelleyerek kaçırılan ve ele geçirilen rehineleri kurtarmak için kurulmuştur.

Özellikle 1993 tarihlerinde ülkemizde yaşanan terör ve şiddet olayları Özel Harekat Şube Müdürlüğü tamamen Özel Harekat Daire Başkanlığı olarak değiştirilmiş ve en önemli görev olarak terörle münazaa için belirlenmiştir. Bunun için özel kurslar açılmış ve tam 27 senede 9.000 kişi profesyonel bir şekilde yetiştirilmiştir.Bunun yanı sıra uzman erbaş uygulaması TSK’da 1986 tarihinde yeni bir şekilde başlamıştır. Uzman erbaş adayları 3 seviyeli olacak şekilde bir sınava tabi tutularak özel olarak seçilmektedir. Sınavda yazılı olmasının yanı sıra fizik ve kondisyon yetenek testleri öncelikli olarak görülmekteydi. Daha sonra mülakat da yapılarak başarılı oldukları takdirde Türk Silahlı Kuvvetlerine katılmaya hak kazanıyorlar. Bunun için minimum ortaokul mezunu olmak yetmektedir. 5 senede bir uzman erbaş görevlendirmeleri yapılmaktadır. Uzman erbaşlar astsubay ve subaylar benzeş bir başka yerlere atanabiliyor, kalıcı ve geçici olarak görev yapabilmektedirler.

Uzman erbaşların dışında Türkiye’nin en güçlü ve acımasız ordusu olan Bordo Bereliler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazgeçilmez grubudur. Farklı sınıf ve düzeylerde olan astsubay ve subaylardan oluşan bu özel tim, tek bir şarjör ile onlarca teröristi etkisi hale getirebilirler. Hatta silahsız bile teröristleri sessiz bir şekilde imha edebilirler.

Bordo Berelilerin eğitimleri en sıkı, zorlu eğitimlerdir. Bu eğitimler 3,5 yıl şeklinde çok zorlu süreçlerden geçmektedir. Bordo Bereliler kendi aralarında başka tim olarak grupları da bulunmaktadır. Buna örnek verecek olursak A-1 TİM’i Türkiye’nin dışarısında operasyonlar yapan TİM’dir. Bu TİM yurt dışında Öcalan’ı büyük bir başarı ile yakalayarak ülkemize getirmiştir bir Bordo Bereli grubudur. Aynı ekip ayrıca 11 sene zarfında İmralı’da nöbet dahi tutmuştur.

Son zamanlarda ülkemizde terörün yükselmesi ile beraber Orgeneral İlker Başbuğ en geç 2023 yılında bütün Türk ordusu profesyonel ordu uygulamasına geçeceğimizi bildirmiş ve artık askeri görevini yapma zorunluluğunu da kaldırarak bedelli yapmalarına olanak verecektir. Bu öneriler ve istekler özellikler terör örgütlerine karşı yapılmıştır. İlker Başbuğ, Temmuz ayında 6 komando taburu profesyonel orduya geçeceğini de duyurmuştur.

Bu anlamda eski Devlet Bakanı olan Egemen Bağış, profesyonel ordunun en mantıklı uygulama olup ülkemiz için geç kalınmış bir uygulama olduğunu vurgulamıştır. Çünkü 20 yaşında gençler ile terörle mücadele etmek çok fazla şehit vermek demektir. Ancak daha az bir profesyonel ordu ile terörle mücadele vermek şehit vermeden bütün terörleri etkisi hale getirebileceğini de vurgulamıştır. Son açıklama göre İlker Başbuğ, profesyonel ordu hakkında sınırlardaki bölgelere 5 ile 10 yıl süresince görev yapacak özel askerler yetiştirileceğini bildirmiştir. Bunun yanı sıra 150’den fazla yeni karakollarda inşa ederek geç kalınmış olsa da terörle mücadeleyi daha ciddi hale getirerek ülkemizden bu mikropları temizletip daha güvenli hale getireceğini de söylemiştir.

Profesyonel ordunun diğer askerlerden farkı ise özel olarak sıkı eğitimler ile yetiştirilip zorlu görevlerde yer alacaklardır. Bunun yanı sıra bu ordudakiler 30 yaşına geldikleri vakit kıdem tazminatını da alarak emekli olabileceklerdir. Ayrıca emekli olan bu profesyonel askerlere devlet iş bulma konusunda da yardımcı olacaktır. Durum böyle olunca sanırım askere gitmek istemeyenler profesyonel orduya gidip eğitim almak için can atacaktır.

Profesyonel orduya çeçen ülkeler hangileridir?

Zorunlu askerlik uygulamasının bulunmadığı çok sayıda ülke vardır. Almanya, İspanya, İtalya, Slovenya, Suudi Arabistan, Portekiz, ABD, Belçika, İsveç, Hollanda, Hindistan, Pakistan, Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Hırvatistan, Kanada, Japonya gibi çok sayıda ülkede zorunlu askerlik hizmeti bulunmamakta olup birer profesyonel orduya sahiptirler.

Profesyonel orduya ne zaman geçilecek, ne zaman hizmete girecek?

Ülkemizde de son yıllarda ordunun profesyonelleştirilmesi adına önemli adımlar atıldı. Ancak henüz profesyonel ordunun yeterli oranda olmadığı düşünülmektedir. İlerleyen yıllarda rütbeli askerlerin sayısının arttırılarak, tamamen profesyonel bir orduya geçilmesi planlanmaktadır. Fakat bu yakın zamanda geçilmesi planlanan bir sistem değildir.


DİĞER PROFESYONEL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, profesyonel konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan profesyonel duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.