Profesyonel Futbolcu Nasıl Olunur?

Her dalda profesyonel olmak birçok gencin hayalidir. Özellikle tüm dünyanın severek izlediği futbol, bütün futbol oynayan çocukların hayalidir. Ancak belli bir aşamadan sonra profesyonel futbolcu olabilmek için sadece futbol oynamak yetmemektedir. Bunu anlamak için ilerleyen yaşlarda çok daha iyi anlayacaksınız. Futbolcu olmak bir meslek gibi görünse de KPSS ya da okul eğitim lisansları, diploma gibi belgeye ihtiyacı yoktur. Ancak futbolcu olduktan sonra futbolcu olduğunuza dair lisansı bulunduğunuz ülkedeki futbol federasyonundan oynadığınız kulübe verilir ve kulüp de lisansınızı siz transfer edilene kadar saklı tutar.

Profesyonel Futbolcu Olma Şartları Nelerdir?

Profesyonel futbolcu olabilmek için belli şartlar gerekmektedir. Ancak bu şartlar yaş ya da benzeri mesleki şartlar değildir. Bu şartları maddeler halinde yazalım. • En önemli şart alt yapı eğitimidir.
 • Sıkı çalışmak
 •  Kendine inanmak ve güvenmek
 • Sık sık antrenman yapmak
 • 40 yaşından büyük olmamak

Şeklinde şartları bulunmaktadır. Hiçbir şekilde doğuştan yetenek şartı, TC vatandaşı şartı, askerlik şartı, sicil temiz olması şartı vs. gibi şartlar kesinlikle aranmamaktadır. Herkes profesyonel futbolcu olmak isteyebilir ancak herkes olamaz. Peki, nasıl profesyonel futbolcu olunur sorusunun cevabına gelecek olursak, yine maddeler halinde sıra sıra açıklayalım.

 • Kişinin kendisine inanması ve güvenmesi: Profesyonel futbolcu olmak isteyen birisi, kendisine inanmalı ve güvenmelidir. Yaşı kaç olursa olsun, 40 yaşından büyük olmadığınız sürece rahatlıkla profesyonel futbolcu olabilirsiniz. Doğuştan yetenek olmayabilir, bu her futbolcuda dahi bulunmuyor. Ancak kendisine güvenenler bu konuda avantajlıdır. Kendinize inanarak motive edici işler ile uğraşarak kendinize daha fazla güvenin ve inanın. Başarılı olmanın sırrı inanmaktan geçtiğini de unutmayın.
 • Kişinin kendisini bu yolda adaması ve her şeye hazırlıklı olması: Adamak derken her anında futbol demek değildir. Profesyonel futbolcu olma yolunda kendisini buna ve bütün zorluklara hazırlaması, her şeye hazır olması demektir. Sadece futbol değil ayrıca eğitim diğer sosyal hayatında da başarılı olması, ileride çok daha iyi yerlere geleceğini gösterir. Bunun yanı sıra her daim futbol oynamak yerine düzenli beslenmek, sağlığına dikkat etmek, uyku saatlerine dahi dikkat ederek fiziksel anlamda güçlenmek gerekir. Bu fiziksel gücü de futbol oynayarak daha da güçlendirebilirsin.
 • Güçlü ve Çevik Ol: Profesyonel bir sporcu mutlaka güçlü ve çevik olmalıdır. Bu yüzden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, sporcunun zeki, çevik, ahlaklısını ve güçlü olanını sevmektedir. Bir sporcu hem fiziki hem de zihnen güçlü olmalıdır. Hiçbir şekilde dış olumsuz etkenlere dinlemeyip aldırış etmeden sporunu yaparak saha içerisinde de rakiplerine karşı dayanıklı ve güçlü olmalıdır. Bu sayede omuz omuza mücadelede hep ayakta kalan kişi güçlü olan olacaktır. Hem fiziksel hem de psikolojik anlamda güçlü olmanız için sıkı çalışmanız gerekiyor.
 • Bireysel Antrenman Yap: Profesyonel futbolcuların hepsi takım antrenmanı dışında bireysel antrenman yapmaktadır. Bu sayede diğer sporculardan daha önde olmaktadır. Özellikle bireysel antrenmanlarda zayıf yönler geliştirilmelidir. Zayıf ayak, zayıf pozisyon ve zayıf pas, şut, hız, kondisyon görüş açısı vb. gibi özellikler geliştirilmelidir. Özellikle futbol gibi bir sporda her daim hızlı olan kazandığından dolayı bireysel antrenmanlarda özellikle hız çalışılmalıdır. Bire bir mücadelelerde nasıl daha etkili olunur, nasıl kondisyon artar, nasıl daha yükseğe zıplanır gibi çeşitli özellikleri bireysel antrenmanlar ile kişi kendini geliştirirse profesyonel anlamda daha iyi yerlere gelecektir.
 •  Futbol Maçı Oynama: Çok fazla antrenman ve geliştirme gibi kişi kendini yükseltse de futbol maçı oynama her daim önemlidir. Bu aynı mesleklerdeki gibidir. Üniversite bittikten sonra staj yapmaya benzer. Aynı şekilde kişi antrenman ve gelişimlerini görebilmek için sık sık maç yapmalıdır. Bu maç mahalle maçları ya da hazırlık maçları da olabilir. Bu sayede neler öğrendiğini, öğrendiklerini nasıl uyguladığını, nasıl gelişim sağladığını, katkısı nasıl olduğu gibi çeşitli özelliklerini antrenmandan çok saha içerisinde daha iyi görecek ve buna göre zayıf yönlerini görerek bireysel antrenmanda bunu geliştirebilecektir. Bu yüzden sık sık maç yapılması çok önemlidir.
 • Gelişmek için Destek: Kişi profesyonel anlamda futbolcu olmak ve gelişmek istiyorsa mutlaka destek almalıdır. Bu destek, her yaz aylarında ücretsiz ve ücretli olan futbol kursları olabilir. Buradaki antrenörler ile konuşarak nasıl gelişeceği konusunda destek alabilir. Bu sayede alınan dersler ve antrenörlerin söylediği nasihatler sayesinde kişi kendisini daha iyi geliştirebilecektir. Mutlaka gelişmek için kişi kendisine zaman ayırmalıdır. Futbol her zaman olmadığı gibi diğer hayatına da eğitimine de önem vermelidir. Matematik ve analitik düşünme futbol yeteneklerini geliştirdiğini sakın unutmayın.
 • Hazır Hissediyorsan Mutlaka Kulüplere Müracaat Et: Profesyonel futbolcu olabilmek anında olmamaktadır. Ancak halk dilinde dediğimiz torpil, tanış birisi olması ya da para gibi sebepler yoksa profesyonel futbolcu olmak gerçekten çok zordur. Eğer yaptığın antrenmanların yararını maçlarda görüyor ve büyük alkış alıyor ya da kendini de hazır hissediyorsan mutlaka bulunduğun semtte her hangi bir futbol takımına giderek kendini denemeli ve göstermelisin. Her yaz sezonunda büyük futbol kulüpleri seçmeler ile futbolcu seçmektedir. Bu seçmelere de katılarak kendini deneyebilir ve hazır olduğunu görebilirsin.

Kişi profesyonel futbolcu olmak istiyorsa mutlaka her şeye hazır olmalıdır. Yer değiştirme, yaşam tarzı değiştirme, aileden uzak kalma gibi birçok unsurlara hazır olmalıdır. Pele ve Ronaldo gibi yetenekli oyuncuların erken yaşta ailelerinden uzak kalabilmektedir. Bunlara hazır olunması gerekmektedir. Ayrıca doğuştan yetenek olsun ya da olmasın mutlaka formda kalınmalı, top ile uzak kalınmamalı, futbola yakın olduğu kadar hayatında da başarılı birer birey olunmalı, iletişimi kuvvetli olunmalı ve her zaman gelişime aç olunmalıdır. Bu sayede kaliteli bir profesyonel futbolcu olunabilmektedir. Her ne kadar ülkemizde futbolcu olmak zor olsa da çok çalışanlar için mutlaka bir kapı açılacak ya da aralıklı olacaktır. Elinize geçen her şansı en iyi şekilde değerlendirmeyi unutmamalısınız. Kendinize inanırsanız başaracağınızı bilmelisiniz. Unutmayın, inanmak başarmanın yarısıdır.


DİĞER PROFESYONEL FUTBOLCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, profesyonel futbolcu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan profesyonel futbolcu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.