Profesör nedir, ne demektir, kimdir?

Profesör, en yüksek düzeydeki akademik unvana sahip kişilere verilen bir unvandır. Sözcük, “bir sanat ya da bilim dalında en yüksek düzeyde uzman” anlamına gelen Latince professor’ün karşılığı olarak Türkçeye girmiştir. Profesör kısaca prof olarak da yazılmaktadır. Sadece profesör olarak anılanların yanısıra bir de ordinaryüs ve emeritüs profesörler vardır.

Ordinaryüs Profesör nedir : Oedinaryüs kelime anlamı olarak usule uygun anlamını taşımaktadır. En az 5 sene profesörlük yapmış olan kişiler, bilimsel anlamda kendilerini tanıtmayı başarır ve bir kürsünün yönetimi ile görevlendirilirlerse ordinaryüs profesör olabilmektedirler.Emeritüs profesör nedir  : Emeritüs profesör, onursal profesör anlamını taşımaktadır. Emekli olmuş fakat halen bilimle bağlantısını koparmamış olan ve çalışmalarına devam eden kişilere denilmektedir.

Profesör nasıl olunur? Profesörlük unvanı nasıl alınır?

Profesör olmak için ne kadar sene görev almış olmalı, kaç sene çalışmalı gibi çeşitli sorular sorulmaktadır. Profesör olmak için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık.

Öncelikle üniversitelerde ve enstitülerde boşalan kadrolar belirlenmekte ve bu boş kadrolara rektörün isteği üzerine gazetede ilan yayınlanmaktadır. Aynı zamanda da diğer kuruluşlara bu hususta bilgilendirmeler yapılır. Adaylar bu ilanlara öz geçmişleri, başarıları, çalışmaları, eğitim faaliyetleri ile kısacası o zamana kadar elde ettiklerini tüm birikimleri düzenleyerek bu ilanlara başvuru yaparlar. Adayların profesör olmaları için ise bazı şartları sağlamaları gerekmektedir.

  • Doçentlik unvanına sahip olmalarının ardından en az 5 sene kadar açılan boş kadrolar ile ilgili bilim alanlarında çalışmak olmaları
  • Uluslararası eserler vermiş olmaları
  • Profesörlük kadrosuna atanmış olmaları

Gerekmektedir.  Yani profesör olmak için bir önce akademik unvan olan doçentlik unvanını kazanmanız gerekmektedir. Kimse size doğrudan doğruya profesörlük unvanına layık görmez. Bu süreçleri akademisyen nasıl olunur yazımızda anlattık. İlgili haberimizi de okumanızı öneriyoruz ki doçent nasıl olunur neler gereklidir anlaşılsın.

Yukarıda vermiş olduğumuz şartları sağlayan doçentler veya bir üniversitede en az iki sene görev yapmış olan profesörler bu açık profesör alımı ilanlarına başvuru yapabilir. Başvuru yapan adaylar seçilmiş ve aynı zamanda başka üniversitelerden gelen profesörlerin en az bir ay denetiminden geçerek gerekli konularda incelemeye tabi tutulurlar. Bu inceleme sonunda belirlenmiş olan profesörler her bir aday için rapor yazarak tercihlerini belirtirler. Şayet bu raporlar olumlu ise de adaylar rektörlükte profesör kadrolarına atanırlar.

Profesör maaşları ne kadardır?

Profesörlerin kazanmış oldukları para hizmet senesine ve kadro unvanına göre farklılık göstermektedir. Yapılan maaş hesaplamasına ayrıca eş, çocuk gibi aile yardımları ve asgari geçim indirimi dahil edilmemiştir.

*Profesör(en az 4 yıllık)1/425 ve üstü19.859 TL19.771 TL
*Profesör(3 yıllık)1/31719.804 TL19.719 TL
*Profesör(2 yıllık)1/21619.828 TL18.743 TL
*Profesör(2 yıldan az)1/11518.822 TL18.737 TL

Bu yazımızda profesör nedir, ne iş yapar, olma şartları nelerdir, kimler olabilir, nasıl olunur, profesör olmak istiyorum nasıl olurum ve profesör maaşları hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PROFESÖR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, profesör konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan profesör duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.