Pratisyan hekim maaşları ne kadardır?

Pratisyan hekim, tıp fakültesinden yeni mezun olan doktor adayların aldığı unvana denir. Bu yeni mezun doktor adayları TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavında başarılı olduklarında asistanlık görevlerinden sonra seçtikleri bölümde uzman doktor olmaya hak kazanırlar. Ancak TUS sınavında başarılı olamayanlar özel ya da devlet hastanelerinde pratisyen hekim olarak devam edebilmektedir. Pratisyen hekimlerin maaşlarını merak eden doktor adayları, en çok merak edilen soru olarak bunu sormaktadır. Pratisyen hekimlerin maaşları seçecekleri 4 farklı iş kollarına göre; Acil Servis, Toplum Sağlık Merkezleri, Verem Savaş Dispanserleri ve Aile Sağlık Merkezlerindeki işlerine ve çalışmalarına göre değişmektedir. Ayrıca alacakları maaş hasta sayısına göre de artış gösterebilmektedir.

Pratisyan hekim maaşları 2023

Aile hekim maaşları 2023 yılına göre uzmanlığı bulunmayan pratisyen hekimlere eğitimlerini başarılı bir şekilde bitirmelerinin sonunda 8.000 – 9.500 TL civarında olabilmektedir. Yeni başlayanlar bu ücreti alırken çalıştıkları yer il, ilçe ya da köylere göre hasta sayısına bağlı olarak 8.000 TL ile maaşı başlamaktadır. Bu maaş tecrübe, çalışma ve çalıştığı yıllara göre değişebilmektedir.Bunun yanı sıra pratisyen hekim olarak devlette çalışmak yerine özel sektörde çalışmak isteyen aile hekimleri, hasta sayısına bakılmaksızın en az 9.000 TL maaş almaktadır. Ancak bazı özel hastanelerde baktığı hasta sayısı limitin üstünde ise ekstra ücret almaktadır. Aldığı muayene ücreti, hastanenin bulunduğu konum ve hasta sayısına da bakılırsa bu ücret artmaktadır. Ayrıca tecrübe ve çalıştığı yıllara göre maaşı artacağını da söyleyelim.

Diğer meslek dallarında da çalışmak isteyen pratisyen hekimler genel olarak devlette çalışmak isterler ise Aile hekim maaşları ile hemen hemen aynı maaşı almaktadırlar. Özel sektörlerde ise özel olduklarından dolayı daha fazla almaktadır. Özellikle acil servisler duruma göre daha fazla maaş alabilmektedir. Bu yazımızda pratisyen hekim maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda pratisyen hekim nasıl olunur hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.


DİĞER PRATİSYEN HEKİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pratisyen hekim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pratisyen hekim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.